Ένα εξαιρετικό παιχνίδι διεξήχθη την Τρίτη (28/11) στο κλειστό, «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου η Tune Squad BC πήρε τη νίκη με 76-72 κόντρα στους Τσακορούκουνες, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Division 2 στην περιφέρεια East. Οι νικητές είχαν σε τρομερή βραδιά, τον Γιώργο Πιτσούνη, ο οποίος έκανε «διαστημική» εμφάνιση με 38 πόντους και πλέον βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-5.
Από το τζάμπολ, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να πάρουν τα ηνία του αγώνα και αυτό έκαναν, αφού βρέθηκαν μπροστά με 6-0 στο 3’, μετά από δίποντο του Πιτσούνη. Οι Τσακορούκουνες μείωσαν δύο φορές στον πόντο, σε 7-6 στο 5’ και σε 9-8 στο 7’, με μία βολή του Κουλέντη και με ένα δίποντο από τον ίδιο παίκτη αντίστοιχα. Ωστόσο, η 1η περίοδος έληξε με την Tune Squad BC να είναι μπροστά με 15-12.
Πάνω-κάτω στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, υπό την έννοια ότι καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν ένα προβάδισμα, φτάνοντας και στο +6, με 20-14 στο 11’ και με 25-19 στο 13’ με δίποντο του Πιτσούνη και με τρίποντο από τον Λιόντο αντίστοιχα. Οι Τσακορούκουνες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 29-28 στο 16’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Βύνιο. Τελικά, η Tune Squad BC ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-32.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, υπήρξε αρχικά μία πολύ σημαντική διαφοροποίηση, αφού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 42-32 στο 23’, έπειτα από τρίποντο του Κουφόπουλου. Μάλιστα, έφτασαν μέχρι και στο +16, με 48-32 στο 25’, έπειτα από δίποντο του Μάρτιν. Οι Τσακορούκουνες δεν τα παράτησαν όμως και άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά σιγά-σιγά. Η 3η περίοδος έκλεισε με 54-46 υπέρ της Tune Squad BC.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι δύο ομάδες ήταν ακόμα καλύτερες στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα συνεχώς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 71-69 στα 18.3’’ για τη λήξη, με μία βολή από τον Βύνιο. Στα 17/2’’ η Tune Squad BC πήγε στο +3, με 72-69 με μία βολή του Πιτσούνη. Ο Λάμπρου αστόχησε σε τρίποντο και οι Τσακορούκουνες έχασαν ευκαιρία για την ισοφάριση. Η Tune Squad είχε μετά 2/2 βολές με 2/2 βολές του Πιτσούνη στα 6.5’’ και με 2/2 βολές του Κουφόπουλου στα 4/2’’ για να προηγηθούν με 76-69, ενώ το τελικό 76-72 διαμόρφωσε για τους γηπεδούχους ο Σταφυλαράκης με τρίποντο στην εκπνοή.
Player Of The Game: Απλώς ασταμάτητος ήταν ο Γιώργος Πιτσούνης και αναδείχθηκε δικαίως MVP, έχοντας 38 πόντους (5/6β., 12/15δ., 3/10τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency της Tune Squad BC και του ματς γενικά, με 33.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών, το είχε ο Λίο Μάρτιν, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (1/2β., 7/10δ.), 16 ριμπάουντ (10αμ.-6επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Στην ψυχραιμία που έδειξε η Tune Squad BC στο τέλος, έχοντας και ευστοχία στις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.
Επίσης, για τους νικητές έκανε νταμπλ-νταμπλ και ο Θανάσης Κουφόπουλος (18π., 3/7β., 6/15δ., 1/5τρ., 15ρ., 5ασ.).
Όσον αφορά στους Τσακορούκουνες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαγγέλης Κουλέντης (23π., 1/1β., 8/11δ., 2/10τρ., 8ρ., 4κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Γρηγόρης Παπουτσής (13π., 2/2δ., 3/7τρ., 3ρ.), Μιχάλης Λάμπρου (11π., 1/3δ., 3/4τρ., 1ασ.) και Γιώργος Βύνιος (10π., 4/8β., 3/5δ., 0/1τρ., 8ρ., 2ασ., 1κλ., 1τάπ.).