Παρόλο που δεν είχε ούτε έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, η Climaland BC στηρίχτηκε στην ομαδικότητά της και έτσι πήρε τη νίκη την Πέμπτη (30/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με 47-43 απέναντι στους Αιθέρες. Το παιχνίδι αφορούσε στην 8η αγωνιστική της Division 2, για το Group 1 της περιφέρειας North και πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-6, ενώ οι ηττημένοι, που εμφανίστηκαν με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη στο ματς, δηλαδή χωρίς καμία αλλαγή στον πάγκο, έπεσαν στο 3-5.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άρχισαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο ματς και προηγήθηκαν με 5-0 στο 3’, μετά από ένα τρίποντο του Στάθη Τρύφου, ενώ έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 6 πόντους διαφορά, με 7-1 στο 4’, χάρις σε 2/2 βολές του Παρασκευόπουλου. Η Climaland BC αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 11-10 στο 9’ με ένα δίποντο από τον Τερζή, αλλά η 1η περίοδος έληξε με τους Αιθέρες να προηγούνται με 12-11, έπειτα από δίποντο του Μαργέλου.
Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν με σερί 6-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 17-12 στο 12’, μετά από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Δαβιδέλης. Μάλιστα, η Climaland BC προηγήθηκε δύο φορές και με +8, με 23-15 στο 16’ και με 25-17 στο 18’, χάρις σε τρίποντο του Ψαρρά και σε δίποντο του Τσιολάκη αντίστοιχα. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο έληξε με 25-19, αφού μείωσε με δίποντο ο Μιχάλης Τρύφος για τους Αιθέρες.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου αρχικά ο ρυθμός έπεσε και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Οι γηπεδούχοι πάντως έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα, με 29-19 στο 24’ και με 32-21 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Αλέξη και τρίποντο του Μπεκράκη αντίστοιχα. Ωστόσο, η Climaland BC τελείωσε την 3η περίοδο στο +5, αφού δέχθηκε σερί 5-0, με τους Αιθέρες να μειώνουν σε 32-26, χάρις σε 2/2 βολές που σημείωσε ο Παντελάκης.
Οι δύο ομάδες ανέβασαν… στροφές στο επιθετικό σκέλος, όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πήραν στο ξεκίνημα μια διψήφια διαφορά και πάλι, με 36-26 στο 31’ με δίποντο του Κουρκουρή, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 37-37 στο 34’, με δίποντο από τον Μιχάλη Τρύφο, χωρίς όμως να προσπεράσουν. Οι Αιθέρες μείωσαν σε 46-43 με δίποντο από τον Μιχάλη Τρύφο στα 10.7’’ για τη λήξη, αλλά η Climaland BC κέρδισε με 47-43, με τον Κουρκουρή να έχει 1/2 βολές στα 9’’ πριν από το τέλος του ματς.
Player Of The Game: Το κορυφαίο Efficiency με 10, είχε για τους νικητές ο Κώστας Αλέξης, που τελείωσε το παιχνίδι με 5 πόντους (1/2β., 2/6δ., 0/3τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.) και 3 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ θα βρεθεί ο πρώτος σκόρερ των νικητών, Χριστόφορος Ψαρράς, που είχε 9 πόντους (3/4τρ.).
Που κρίθηκε το ματς: Η Climaland BC ευστόχησε σε 4 παραπάνω τρίποντα (6/15 με 40% έναντι 2/31 με 6,5%), μάζεψε 8 περισσότερα ριμπάουντ (40 έναντι 32) και μοίρασε 5 παραπάνω ασίστ (9 έναντι 4).
Από την πλευρά των Αιθέρων, ξεχώρισε ο Μιχάλης Τρύφος, που έκανε και νταμπλ-νταμπλ (13π., 1/4β., 6/13δ., 15ρ., 3κλ., 1τάπ.).