Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, πανηγύρισαν οι L.A. Slippers την Κυριακή (03/12) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου κέρδισαν την Tune Squad BC με 69-42, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Division 2 στην περιφέρεια East. Μετά από αυτή τη νίκη τους, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 5-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 4-3. Το L.A. είχε 11 διαθέσιμους παίκτες στο ματς, με τους αντιπάλους τους, να έχουν μόλις 6, αλλά να χάνουν τον Γιώργο Πιτσούνη με τραυματισμό και να παίζουν με 4 παίκτες στα μισά της 4ης περιόδου, λόγω αποβολής του Δημήτρη Πολυχρονόπουλου με 5 φάουλ.
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα που έκαναν οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με 11-0 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Νικολαΐδη. Μάλιστα, βρέθηκαν μπροστά και με +13, με 15-2 στο 5’, χάρις σε δίποντο του Παναγιώτη Μηλιώνη. Σταδιακά πάντως, η Tune Squad BC αντέδρασε και μείωσε σε 17-12 στο 9’ με δίποντο που σημείωσε ο Πολυχρονόπουλος και έτσι τελείωσε η 1η περίοδος, υπέρ των L.A. Slippers.
Πάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 13’, με 20-18, έπειτα από δίποντο του Πιτσούνη, ο οποίος πάντως τραυματίστηκε στα μισά της περιόδου και έτσι η ομάδα του, έμεινε με μόλις 5 διαθέσιμους παίκτες για το υπόλοιπο του ματς, δηλαδή χωρίς αλλαγή. Η Tune Squad BC ήταν μπροστά με 23-20 στο 15’ με δίποντο του Μάρτιν, ωστόσο οι L.A. Slippers ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 10-0 σερί, για να προηγηθούν με 30-23, έπειτα από δίποντο του Μεσεδάκη.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα το δεύτερο μέρος και με 6-0 σερί, μείωσαν στον πόντο, σε 30-29 στο 21’, μετά από μία βολή του Μάρτιν. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και η Tune Squad BC δεν κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Οι L.A. Slippers έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα με 38-35, σκορ που διαμορφώθηκε στο 29’ με ένα δίποντο από τον Γεωργιάδη.
Τα πράγματα άλλαξαν άμεσα στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να αποφασίζουν να πιέσουν σε όλο το γήπεδο, έχοντας περισσότερες ανάσες, μιας και η Tune Squad BC, δεν είχε διαθέσιμη αλλαγή. Το πλάνο απέδωσε, αφού παρά την αρχική ισοφάριση σε 38-38 στο 31’ με τρίποντο του Κουφόπουλου, ακολούθησε σερί 13-0 και το σκορ έγινε 51-38 στο 34’ με δίποντο του Μεσεδάκη. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Πολυχρονόπουλος και οι γηπεδούχοι έμειναν με 4 παίκτες. Οι L.A. Slippers δεν απειλήθηκαν και εν τέλει κέρδισαν με 69-42, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Γεωργιάδη στο 39’.
Player Of The Game: Εκπληκτικό ματς έκανε για τους L.A. Slippers ο Ιάσονας Μεσεδάκης, που τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, με 21 πόντους (1/1β., 7/15δ., 2/10τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 7 κλεψίματα, 5 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency του παρκέ με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης του, για τους νικητές, ήταν ο Παναγιώτης Μηλιώνης, που είχε 16 πόντους (5/7δ., 2/6τρ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 19.
Που κρίθηκε το ματς: Στο γεμάτο ρόστερ των L.A. Slippers και στο ότι η Tune Squad BC έμεινε από δυνάμεις στο τέλος και μάλιστα έκλεισε το ματς με 4 παίκτες στα τελευταία λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι νικητές είχαν επί μέρους σκορ στην 4η περίοδο, το υπέρ τους, 31-7!
Από τη μεριά της Tune Squad BC, εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Θανάσης Κουφόπουλος (22π., 2/5β., 7/15δ., 2/11τρ., 19ρ., 1κλ., 1τάπ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Λίο Μάρτιν (10π., 2/4β., 4/9δ., 9ρ., 3ασ., 2κλ.).