Ένα ματς που είχε μεγάλη ένταση έγινε την Παρασκευή (08/12) στο κλειστό, «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου οι L.A. Slippers έφτασαν στις έξι συνεχόμενες νίκες, κερδίζοντας τους Τσακορούκουνες με 63-51. Ήταν ένας αγώνας που διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Division 2, στην περιφέρεια East, με τους νικητές να έχουν πλέον ρεκόρ 6-2 και τους ηττημένους να πέφτουν στο 1-7.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τους γηπεδούχους, με τον Χρονόπουλο να κάνει το 2-0 στο 1’. Ωστόσο, οι L.A. Slippers πάτησαν… γκάζι και «έτρεξαν» ένα σερί 10-0, για να προηγηθούν με 10-2 στο 5’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Νικολαΐδης. Εκεί όμως, οι Τσακορούκουνες απάντησαν με ένα 11-0 σερί και έτσι προηγήθηκαν με 13-10 στο 7’ με δίποντο του Κουλέντη, με την 1η περίοδο να λήγει με το υπέρ τους, 17-11.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά στο +6, με 19-13 στο 11’, χάρις σε δίποντο από τον Κουλέντη, αλλά οι L.A. Slippers βρήκαν ρυθμό και έκαναν ένα σερί 8-0, για να προηγηθούν έτσι με 21-19 στο 13’ με δίποντο από τον Γεωργιάδη. Οι δύο ομάδες συνέχισαν μετά με εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Τσακορούκουνες να προηγούνται με 27-23 στο 28’ με ένα τρίποντο του Δημόπουλου και να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους, 27-25.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου αρχικά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δύο, να μπορεί να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 30-25 στο 21’ με τρίποντο που έβαλε ο Δημόπουλος, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε όμως μπροστά στο 23’ με 34-32, έπειτα από ένα τρίποντο του Παναγιώτη Μηλιώνη. Οι L.A. Slippers προηγήθηκαν με 42-38 στο 28’, αλλά η 3η περίοδος έληξε ισόπαλη με 42-42, αφού οι Τσακορούκουνες ισοφάρισαν με δίποντο από τον Δημόπουλο.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο, έχοντας 12 παίκτες, ενώ οι αντίπαλοί τους, δεν είχαν καμία αλλαγή. Οι Τσακορούκουνες ήταν μπροστά πάντως με 49-48 στο 33’, αλλά έκτοτε ξέμειναν από δυνάμεις, με τους L.A. Slippers να κάνουν σερί 10-0 και να προηγούνται με 58-49 στο 35’, έπειτα από ένα δίποντο του Παναγιώτη Μηλιώνη. Τα πάντα είχαν κριθεί, με το τελικό σκορ να είναι το υπέρ τους, 63-51.
Player Of The Game: Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μηλιώνης των L.A. Slippers, με νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε 21 πόντους (3/3β., 6/9δ., 2/6τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 2 κλεψίματα, 2 τάπες, 1 ασίστ και 29 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Το ίδιο Efficiency είχε και ο Ιάσωνας Μεσεδάκης των νικητών, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα επίσης με νταμπλ-νταμπλ και έχασε το τριπλ-νταμπλ για μία τελική πάσα, έχοντας 17 πόντους (7/11δ., 1/7τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Η βασική διαφορά ήταν στην κόπωση, αφού οι L.A. Slippers είχαν 12άδα στο ματς, ενώ οι Τσακορούκουνες ήρθαν στο παιχνίδι με μόλις 5 διαθέσιμους παίκτες, άρα χωρίς αλλαγή και εν τέλει ξέμειναν από δυνάμεις και για αυτό το επί μέρους σκορ στην 4η περίοδο ήταν το εις βάρος τους, 21-9.
Ένας ακόμα παίκτης των νικητών και συγκεκριμένα ο Γιώργος Νικολαΐδης ήταν διψήφιος στο σκοράρισμα (10π., 5/12δ., 2ρ., 1ασ.).
Από τους Τσακορούκουνες, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Βαγγέλης Κουλέντης (19π., 1/3β., 6/11δ., 2/8τρ., 14ρ., 5ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Παναγιώτης Δημόπουλος (14π., 4/8δ., 2/4τρ., 3ρ., 2κλ., 1ασ.).