1314161356
ΠΟΡΤΟ
1711141557

Με πιλότο Γκόρο, η Πόρτο πήρε ακόμα μια νίκη!

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της 3ου Division(1ο group), η Πόρτο  αναμετρήθηκε με το ΧΑΟΣ. Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό, πολλά φάουλ και τρομερή εξέλιξη. Οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα και προσπάθησαν για το καλύτερο. Το παιχνίδι κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις με την Πόρτο του φοβερού και τρομερού Γκόρου να παίρνει την νίκη με σκορ 58-53!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το 1ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, έτοιμες να παλέψουν με το 100% . 13-17 ήταν το επιμέρους σκορ με την Πόρτο να δημιουργεί μια διαφορά 4 πόντων. Για τους γηπεδούχους, από 6 πόντους είχε ο Γκόρος και 7 ο Ζαφειράκης. Στην αντιπέρα όχθη 5 ποντους ειχε ο Πούλος , 4 ο Καθαράκης , 2 ο Αλεξόπουλος και 2 ο Καραπιστόλης

Το Χάος κατάφερε να περάσει μπροστά στην 2η περίοδο. Με οδηγό τον Πουλο (6π) , οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το 1ο ημίχρονο στο 14-11. Για την Πόρτο, 4 ποντους έβαλε ο Γκόρος , 1 τρίποντο ο Ζαφειράκης , 2 ποντους ο Σανδάλης , 2 ο Τριποτσέρης και 1 ο Τσαλτάκης. Για το ΧΑΟΣ 6 ποντους έβαλε ο Πούλος , 2 ο μαχητικός Αλεξόπουλος , 4 ο εντυπωσιακός Καραπιστόλης και 2 ο Κοραλης.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το 3ο δεκάλεπτο. Ωραίο μπάσκετ χαρακτήρισε αυτή την περίοδο με τις 2 ομάδες να ξεκολούν οριακά στο σκορ η μία από την άλλη. 16-14 ήταν το επιμέρους σκορ. Για τους γηπεδούχους, 3 πόντος έβαλε ο Πούλος 7 ο ασταμάτητος Καθαράκης και 4 ο λεβέντης μαχητής Λάμπος. Για την Πορτο περιφημα πηγε ο Γεωργουσης με 4 ποντους οπως και οι Γκόρος - Ζαφειράκης - Βουλουμάνος - Σανδάλης (2 ποντους εκαστος)

Στην 4η περίοδο μίλησε η κλάση του Γκόρου. Ο guard της Πόρτο πήρε το παιχνίδι πάνω του στις τελευταίες φάσεις του αγώνα και κατάφερε να δωσει την νίκη στην ομάδα του ! 13-15 ήταν το επιμέρους σκορ. Για τους νικητές, 9 πόντους έβαλε ο Γκόρος. Στους 9 πόντους του Πούλου στάθηκαν κυρίως οι ηττημένοι!

Mvp ήταν ο Δ. Γκόρος με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 37 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λαμπος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κοψιματα σε 28 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ζαφειράκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ  και 1 ασσιστ σε 34 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε από τις προσωπικές φάσεις που πήρε ο Γκόρος στο τελευταία λεπτα το αγώνα οπως και στις χαμενες βολες απο το ΧΑΟΣ τοσο σε κομβικά σημεία οσο και στο τελευταίο λεπτό.