Την τρίτη σερί νίκη τους, πέτυχαν οι New York Bricks, που βρίσκονται σε ανοδική πορεία και με κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν τους Munchies Reloaded με 50-31 την Πέμπτη (14/12) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Ήταν ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, στο Group 1 της Division 3, με τη Νέα Υόρκη να βελτιώνει το ρεκόρ της, στο 5-5, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-6.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, αφού και οι δύο ομάδες είχαν δώσει έμφαση στο αμυντικό σκέλος και γενικά επικράτησε αστοχία και νευρικότητα. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους γηπεδούχους με τον Καββαδία για το 2-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 3’ με δίποντο του Θανάση Πλέτσα. Οι Munchies Reloaded προηγήθηκαν με 8-5 στο 9’ με 2/2 βολές από τον Ψαρρό και η 1η περίοδος έληξε με 8-7, αφού μείωσε για τους New York Bricks ο Θεοδοσίου με δίποντο.
Με καλάθια του Βιδάλη στο 12’ και του Θεοδοσίου στο 14’, άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-8. Οι Munchies Reloaded ισοφάρισαν σε 11-11 στο 14’ και σε 14-14 στο 15’, έπειτα από τρίποντα που έβαλαν οι Ψαρρός και Καββαδίας. Ωστόσο, οι New York Bricks είχαν αρχίσει να ανεβάζουν… στροφές και να ανοίγουν σιγά-σιγά τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους, 26-17, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Θανάση Πλέτσα.
Με 6-0 σερί (και συνολικά με 11-0) ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, που βρέθηκαν έτσι μπροστά με 32-17 στο 23’, έπειτα από ένα δίποντο του Θεοδοσίου. Οι Munchies Reloaded μείωσαν στο ίδιο λεπτό σε 32-19 με δίποντο από τον Δαϊρετζή, αλλά οι New York Bricks είχαν βρει το μομέντουμ και έφτασαν να προηγούνται και με +22, αφού η 3η περίοδος έκλεισε με το υπέρ τους, 42-20, έπειτα από 2/2 βολές του Θεοδοσίου.
Δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι New York Bricks αύξησαν το προβάδισμά τους, έως και το +25, με το υπέρ τους, 47-22 στο 32’, μετά από τρίποντο του Θανάση Πλέτσα. Οι Munchies Reloaded μείωσαν στη συνέχεια μέχρι και στο 50-31 στο 38’, με 2/2 βολές του Καββαδία και αυτό ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.
Player Of The Game: Νταμπλ-νταμπλ για τους New York Bricks, έκανε ο Θανάσης Πλέτσας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (2/4δ., 4/6τρ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ υπάρχει ο πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα, Βασίλης Θεοδοσίου, ο οποίος και τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (2/2β., 4/6δ., 4/10τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 24 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στην ευστοχία, αφού οι Bricks έβαλαν διπλάσια δίποντα (12/47 με 25,5% έναντι 6/30 με 20%) και διπλάσια τρίποντα (8/21 με 38,1% έναντι 4/25 με 16%). Επίσης, κομβικά ήταν και τα 15 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι νικητές (25 έναντι 10).
Από τους Munchies Reloaded, ο μόνος παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό στην επίθεση, ήταν ο Γιώργος Ψαρρός (11π., 2/2β., 0/5δ., 3/13τρ., 2ρ., 1ασ., 1κλ.).