Ένα τρομερά θεαματικό ματς έγινε την Πέμπτη (14/12) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου οι Unfamous πήραν τη νίκη επί των Abaliers με 74-70 για τη 10η αγωνιστική, στο Group 1 της Division 3. Οι νικητές είχαν σε φοβερή βραδιά τον Φοίβο Αντωνόπουλο (33π., 6/13τρ.), αλλά και τον φοβερό Χρήστο Ραλλάκη να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ (17π., 17ρ., 10ασ.) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 7-2, ενώ για τους ηττημένους δεν έφτανε η επίσης εντυπωσιακή εμφάνιση του Αλέξανδρου Σχοινά (35π., 7/17τρ.) και έπεσαν στο 6-4.
Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι θα γίνει ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια, έχοντας άλλωστε πολλούς παίκτες με φουλ αθλητικά στοιχεία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Αντωνόπουλου για το 3-0 στο 1’, ενώ οι Abaliers ισοφάρισαν σε 4-4 στο 2’ με δίποντο του Σχοινά. Οι Unfamous έφτασαν μέχρι και στο +6, με 14-8 στο 7’ με δίποντο του Ραλλάκη, με την 1η περίοδο να λήγει με 14-10.
Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα έφτασαν και σε διψήφιο προβάδισμα με 22-12 στο 13’, έπειτα από δίποντο του Πετρόπουλου. Οι Abaliers αντέδρασαν άμεσα και με 10-0 σερί, ισοφάρισαν σε 22-22 στο 15’, χάρις στο τέταρτο διαδοχικό δίποντο του Γιώργου Χρυσοσπάθη, ενώ πέρασαν και μπροστά στο 17’ με 26-25, με δίποντο του Γιάννη Χρυσοσπάθη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά και με 32-29 στο 19’ με δίποντο του Σχοινά, αλλά τελικά οι Unfamous ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 6-0 σερί και τελικά προηγήθηκαν με 35-32, χάρις σε μία βολή του Αντωνόπουλου.
Με πολλή όρεξη μπήκαν και οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, με έμφαση στο επιθετικό κομμάτι. Στο 25’, οι Abaliers προσπέρασαν ξανά, με το υπέρ τους, 39-38 με δίποντο από τον Μώρο, με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα στο 28’ με 50-49, χάρις σε δίποντο του Ραλλάκη. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με τη σειρά τους, με 52-50 στο 29’ με δίποντο του Δούκα, αλλά οι Unfamous τελείωσαν την 3η περίοδο με μίνι σερί 4-0 και έτσι ήταν μπροστά με 54-52, μετά από 2/2 βολές του Πετρόπουλου.
Φάνηκε ότι η μάχη θα συνεχιζόταν μέχρι τέλους και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν πιο δυνατά πάντως και να προηγούνται με 61-54 στο 33’ και με 64-57 στο 34’, με μία βολή και ένα τρίποντο από τον Αντωνόπουλο. Στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα, αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Γιάννης και Γιώργος Χρυσοσπάθης των Abaliers και για να μην μείνουν με 4 παίκτες στο παρκέ, πέρασε και ο Δημήτρης Κυριαζής, ο οποίος δεν μπορούσε να τρέξει όμως, αφού είχε αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού από το πρώτο ημίχρονο. Οι Unfamous κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους και έφτασαν στη νίκη με 74-70.
Player Of The Game: Ο Χρήστος Ραλλάκης των Unfamous, έκανε τριπλ-νταμπλ, οπότε πέτυχε το κορυφαίο Efficiency με 35 και γενικά είχε 17 πόντους (3/6β., 4/8δ., 2/6τρ.), 17 ριμπάουντ (15αμ.-2επ.), 10 ασίστ, 3 τάπες και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Φοίβος Αντωνόπουλος ήταν ασταμάτητος στην επίθεση για τους νικητές, έχοντας 33 πόντους (9/15β., 3/8δ., 6/13τρ.), 9 αμυντικά ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 29 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στις ασίστ, αφού οι Unfamous έδωσαν 13 περισσότερες τελικές πάσες (17 έναντι 4). Επίσης, έπαιξε κομβικό ρόλο και το ότι στα τελευταία 4 λεπτά, οι Abaliers έμειναν με… 4,5 παίκτες στο παρκέ, αφού μετά από την αποβολή με 5 φάουλ για τους Γιάννη και Γιώργο Χρυσοσπάθη, δεν υπήρχαν άλλες λύσεις στον πάγκο, μιας και ο Δημήτρης Κυριαζής ήταν τραυματίας και δεν μπορούσε να τρέξει ουσιαστικά.
Από τους Abaliers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλέξανδρος Σχοινάς (35π., 2/4β., 6/16δ., 7/17τρ., 7ρ., 2κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Γιώργος Χρυσοσπάθης (12π., 0/2β., 6/11δ., 14ρ., 2τάπ., 1κλ.) και Γιάννης Χρυσοσπάθης (10π., 5/13δ., 0/1τρ., 9ρ.).