Μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Unfamous την Πέμπτη (11/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους New York Bricks με 66-52 για την 11η αγωνιστική του Group 1 της Division 3. Ο Φοίβος Αντωνόπουλος σταμάτησε στους 30 πόντους για τους νικητές, που παραμένουν στην κορυφή, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους, στο 9-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-6.
Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάντως από την αρχή το προβάδισμα, με 3-0 στο 1’, χάρις σε τρίποντο του Αγγελή. Οι New York Bricks μείωσαν σε 3-2 στο ίδιο λεπτό, σε 5-4 στο 2’ και σε 7-6 στο 4’, με τον ίδιο τρόπο και συγκεκριμένα με δίποντο του Θεοδοσίου. Ωστόσο, οι Unfamous πάτησαν… γκάζι και με 11-0 σερί, προηγήθηκαν με 18-6 στο 8’, μετά από δίποντο του Αργυριάδη, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 20-8.
Με καλάθια από τον Νίκο Πλέτσα και τον Λιάσκο άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι New York Bricks μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, σε 20-12 στο 11’. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τον έλεγχο και αύξησαν τη διαφορά μέχρι και στο +18, με το υπέρ τους, 35-17 στο 19’, με δίποντο του Γκούμα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Unfamous να προηγούνται με 35-19, αφού μείωσε για τους γηπεδούχους ο Νίκος Πλέτσας με λέι απ, στην εκπνοή.
Ήταν εμφανές ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και πήγαν ξανά στο +18, με το υπέρ τους, 39-21 στο 24’, με ένα δίποντο από τον Πετρόπουλο. Οι New York Bricks δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα, σε 44-36 στο 29’, έπειτα από ένα δίποντο του Αναστασόπουλου. Η 3η περίοδος έληξε τελικά με 46-36 υπέρ των Unfamous, που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Αντωνόπουλου.
Η Νέα Υόρκη άρχισε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 46-39 στο 31’ με τρίποντο του Θεοδοσίου, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν 9-0 σερί και προηγήθηκαν έτσι με 55-39 στο 33’, έπειτα από 2/2 βολές του Αντωνόπουλου. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε έως και τους 22 πόντους, με 63-41 στο 35’, μετά από δίποντο του Αργυριάδη. Οι New York Bricks έκαναν μία προσπάθεια να μειώσουν και το έκαναν, σε 66-52 στο 39’ με δίποντο του Θεοδοσίου. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τους Unfamous να φτάσουν στην ένατη νίκη τους, στην κατηγορία.
Player Of The Game: Πολύ σπουδαίο ματς για τους Unfamous, έκανε ο Φοίβος Αντωνόπουλος, που σταμάτησε στους 30 πόντους (4/6β., 4/6δ., 6/13τρ.), έχοντας επίσης 5 αμυντικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 22 είχε ο Νίκος Πετρόπουλος για τους νικητές, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους (2/2β., 4/8δ.), 13 ριμπάουντ (9αμ.-4επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Η χαοτική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν ότι οι Unfamous σκόραραν 10 παραπάνω τρίποντα, έχοντας συνολικά 11/30 (36,7%), ενώ οι New York Bricks είχε μόλις 1/19 (5,3%).
Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Θεοδοσίου (23π., 0/1β., 10/17δ., 1/9τρ., 3ρ., 3κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Νίκος Πλέτσας (12π., 2/5β., 5/11δ., 10ρ., 4κλ., 3τάπ.).