Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 3ου Division (1o group), η Havalencia αναμετρήθηκε με τους ΜΓΚ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τις 2 ομάδες να παίζουν άναρχο, αλλά πολύ επιθετικό και γοργό μπάσκετ. 78-76 ήταν το τελικό σκορ με την Havalencia να παίρνει ακόμα μια νίκη!

Τρομερό ήταν επιθετικά το παιχνίδι στο 1ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν ζεστά και αυτό φάνηκε. Το τέμπο ήταν γρήγορο και οι άμυνες χαλαρές. 19-21 ήταν το επιμέρους σκορ με τους ΜΓΚ να παίρνουν μια ισχνή διαφορά υπέρ τους. Για τους γηπεδούχους 10 πόντους πέτυχε ο Βιγικάκης, ενώ 7 είχε ο Αβράμπος. Για τους ΜΓΚ 4 καλάθια έβαλε ο Μαρτσάκης. Με 6 πόντους ακολολυθησε ο Ρίζος.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος. Οι 2 ομάδες συνέχισαν να παίζουν επιθετικό μπάσκετ κάτι το οποίο αποτυπώθηκε στο σκορ. 23-23 έληξε η περίοδος με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 42-44. Για τους "Ισπανούς" 9 πόντους είχε ο Αβράμπος. 2 τρίποντα έβαλε ο τρομερός σκόρερ Βιγικάκης. Τον χαβά του με 8 πόντους συνέχισε ο Μαρτσάκης και από κοντά με 7 ακολούθησε ο Ρίζος.

Μπροστά στο σκορ πέρασαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Με το δίδυμο Αβράμπος-Βιγικάκης να πετάει φωτιές μπροστά, η Havalencia μετέτρεψε το -2 σε +4 και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Οι ΜΓΚ ακολούθησαν από κοντά. 19-13 ήταν το επιμέρους σκορ. Για τους προπορευόμενους 10 πόντους είχε ο Βιγικάκης και 6 ο Αβράμπος. Μαρτσάκης και Ρίζος είχαν από 5 πόντους έκαστος.

Με την διαφορά στους 4 πόντους, όλα θα κρίνονταν στο 4ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα σε 1 παιχνίδι-διαφήμιση του πρωταθλήματος. Μπορεί οι ΜΓΚ να προσπάθησαν και να έφτασαν πολύ κοντά, αλλά με οδηγό τον "διπλό" Βιγικάκη οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη. 78-76 ήταν το τελικό σκορ με την περίοδο να λήγει 17-19. Για τους νικητές 7 είχε ο Βιγικάκης και 5 ο Κορρές. Για τουε ηττημένους 8 είχε ο Ρίζος και 7 ο Μαρτσάκης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ν. Βιγικάκης με 36 πόντους, 23 ριμπάουντ (18-5), 1 ασίστ, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε Ρ. Μαρτσάκης με 32 πόντους, 19 ριμπάουντ (12-7), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 40 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ε. Μπιζάς με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ (4-2), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την χημεία της Havalencia και από την ποιότητα του Βιγικάκη!