Ένα ματς που επιφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις στο φινάλε, έγινε την Πέμπτη (25/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Εκεί, οι Terror East «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 στα τελευταία 6 λεπτά και κέρδισαν με 42-39, τους New York Bricks για τη 13η αγωνιστική της Division 3, στο Group 1. Οι «Τρομοκράτες» κατάφεραν έτσι να βελτιώσουν το ρεκόρ τους, στο 6-7, με τη Νέα Υόρκη να υποχωρεί στο 5-8. Μάλιστα, οι Terror East είχαν νικήσει και στο ματς του πρώτου γύρου (36-34), άρα ευνοούνται πλέον σε μεταξύ τους, ισοβαθμία.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 6-0 στο 1’, μετά από ένα δίποντο του Βιδάλη, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 6-6 στο 4’, έπειτα από τρίποντο του Στόκα. Οι New York Bricks προηγήθηκε με 12-6 στο 9’, χάρις σε δίποντο του Θεοδοσίου, αλλά τελείωσαν την 1η περίοδο με 12-11, αφού μείωσε ο Καλοπήτας με τρομερό buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή, για τους Terror East.
Η Νέα Υόρκη μπήκε καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι βρέθηκε στο +6, με 17-11 στο 12’, με δίποντο από τον Νίκο Πλέτσα, αλλά οι «Τρομοκράτες» έκαναν αρχικά σερί 7-0 και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 15’, με το υπέρ τους, 18-17 με 2/2 βολές του Μπόζα. Το σερί έφτασε και στο 12-0, για να προηγηθούν οι Terror East με 23-17 στο 17’, έπειτα από τρίποντο του Φούρλα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους, 25-23, αφού οι New York Bricks μείωσαν με buzzer beater τρίποντο του Θανάση Πλέτσα.
Οι άμυνες δυνάμωσαν στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν αστοχία και νευρικότητα. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τη Νέα Υόρκη, που ισοφάρισε σε 25-25 στο 23’ με σκόρερ τον Θεοδοσίου, ενώ οι Terror East προηγήθηκαν με 27-25 στο 26’ με δίποντο του Μπόζα. Εκεί, οι New York Bricks «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 33-27 στο 29’, με μια βολή από τον Νίκο Πλέτσα, για να κλείσει η 3η περίοδος με το υπέρ τους, 33-29.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μοιάζουν να ελέγχουν το παιχνίδι. Κι αυτό διότι οι New York Bricks προηγήθηκαν με 37-29 στο 31’ και με 39-31 στο 34’, με δίποντα από τον Μήλα και τον Νίκο Πλέτσα. Οι «Τρομοκράτες» φύλαγαν το καλό για το τέλος. Αρχικά, ισοφάρισαν σε 39-39 στο 38’ με τρίποντο του Μπόζα, ενώ στο 39’ πέρασαν μπροστά με 42-39, ξανά με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη, «τρέχοντας» ένα σερί 11-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ υπέρ των Terror East, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε μακρινό τρίποντο του Θεοδοσίου στο φινάλε.
Player Of The Game: Ο Γιάννης Μπόζας των Terror East έκανε τη διαφορά, έχοντας 19 πόντους (4/6β., 3/7δ., 3/6τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 12 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Το ίδιο Efficiency, δηλαδή 12, είχε και ο Βασίλης Φούρλας για τους νικητές, με 5 πόντους (1/3δ., 1/1τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στο γεγονός ότι οι Terror East έχαναν με 39-31 στο 34’, αλλά έκαναν σερί 11-0 και κέρδισαν με 42-39.
Από πλευράς New York Bricks, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Θεοδοσίου (11π., 1/2β., 2/9δ., 2/8τρ., 2ασ., 1ρ.).