Σε ανοδική πορεία βρίσκονται οι Χαλέικερς, που έφτασαν στις τρεις σερί νίκες την Κυριακή (04/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους FBC με 59-52 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στο Group 2 της Division 3. Οι νικητές βελτίωσαν πλέον το ρεκόρ τους, στο 4-10 και πλησιάζουν σε μία θέση στην πρώτη οχτάδα, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 9-5 και την 5η θέση.
Καλή αρχή έκαναν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 7-0 στο 4’, χάρις σε τρίποντο από τον Κάππο, αλλά και με 9-1 στο 5’ και με 11-3 στο 8’, με δύο καλάθια από τον ίδιο παίκτη. Οι FBC έκαναν σερί 5-0 και με 2/2 βολές του Καγκλή, μείωσαν σε 11-8 και με αυτό το σκορ υπέρ των Χαλέικερς, τελείωσε η 1η περίοδος.
Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν με τρίποντο του Κάππου, για το υπέρ τους, 14-8 στο 11’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-12 στο 12’ και με 17-14 στο 14’, με τρίποντο του Σταύρου και δίποντο του Καγκλή αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στο +7, με το υπέρ τους, 21-14 στο 16’ και 23-16 στο 17’, με δίποντα από τους Καλογριδάκη και Τζαβάρα. Οι FBC μείωσαν σε 23-20 στο 18’ με δίποντο από τον Παπαμιχαλόπουλο, αλλά οι Χαλέικερς προηγήθηκαν με 25-20 με καλάθι του Τζαβάρα, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους, 25-22.
Τα δεδομένα άλλαξαν τελείως στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με μεγάλη συγκέντρωση και να «τρέχουν» σερί 15-0, για να προηγηθούν με 40-22 στο 25’, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Κάππος. Η διαφορά μεγάλωσε έως και τους 21 πόντους, με 45-24 υπέρ των φιλοξενούμενων με δίποντο από τον Πούτο στο 26’. Οι FBC μείωσαν σε 45-28 στο 27’, με δίποντο του Παπαμιχαλόπουλου, αλλά η 3η περίοδος έληξε με τους Χαλέικερς να προηγούνται με 48-30.
Με συνολικό σερί 8-0 από τα τέλη του προηγούμενου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν στην 4η περίοδο μειώνοντας σε 48-36 στο 33’, έπειτα από δίποντο του Αποστόλη Παρτσινέβελου, ενώ μείωσαν και σε 52-41 στο 36’, με τρίποντο από τον Τριαντάφυλλο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +14, με το υπέρ τους, 57-43 στο 37’, με τρίποντο από τον Κάππο. Οι FBC μείωσαν σε 59-52 με μία βολή από τον Σταύρου και αυτό ήταν το τελικό σκορ υπέρ των Χαλέικερς.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ για τους Χαλέικερς, έκανε το Γιάννης Κάππος, που είχε 28 πόντους (2/5β., 7/9δ., 4/8τρ.), 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency του παρκέ με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στέφανος Τζαβάρας βοήθησε σημαντικά, τους νικητές, έχοντας 13 πόντους (1/4β., 6/10δ., 0/1τρ.), 5 επιθετικά ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά, τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο, όπου οι Χαλέικερς είχαν επί μέρους σκορ 23-8 υπέρ τους και έτσι μετέτρεψαν το οριακό προβάδισμά τους, με 25-22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε 48-30 στο 30’, έχοντας καθαρίσει πλέον το ματς.
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Γιώργος Καλογριδάκης (11π., 4/8δ., 1/5τρ., 7ρ., 2ασ.).
Όσον αφορά στους FBC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Σταύρου (13π., 4/12β., 3/7δ., 1/2τρ., 7ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Χρόνης Λαυκίδης (11π., 1/5β., 5/10δ., 11ρ.).