Μπορεί να απομένουν άλλα 8 παιχνίδια για τους Unfamous, αλλά την Πέμπτη (01/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης, όταν τελειώσει η κανονική σεζόν. Κι αυτό διότι πήραν τη νίκη επί της Πόρτο με το άκρως εντυπωσιακό 81-57 στο ντέρμπι κορυφής, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, στο Group 1 της Division 3.
Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 12-2 και παραμένουν στην 1η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 9-5 και βρίσκονται στη 2η θέση. Οι Unfamous, που έπαιξαν με μόλις 5 διαθέσιμους παίκτες στο ματς, δηλαδή χωρίς καμία αλλαγή, έχουν πλέον έξι σερί νίκες, ενώ έχουν το πάνω χέρι και σε τυχόν ισοβαθμία, αφού είχαν κερδίσει και στο ματς του πρώτου γύρου (64-58), ενώ για την Πόρτο ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα.
Πάντως στο ξεκίνημα του αγώνα, φαινόταν ότι θα ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι τέλους. Το πρώτο καλάθι μπήκε από τον Αργυριάδη και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν 7-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 7-2 στο 2’ μετά από γκολ-φάουλ του Γκόρου. Η Πόρτο μάλιστα ανέβασε τη διαφορά και στους 7 πόντους, με 14-7 στο 6’ και με 17-10 στο 8’, με δίποντο από τον Ψαλιδόπουλο και τρίποντο από τον Γκόρο αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, οι Unfamous έκαναν 8-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 18-17 στο 9’, έπειτα από δίποντο του Ραλλάκη, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 21-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες ήταν πιο δυνατές και ο ρυθμός έπεσε στην επίθεση. Αρχικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-19 στο 13’, χάρις σε καλάθι του Κριτσωτάκη, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 27-26 στο 16’, με τρίποντο του Τοπούζογλου. Η Πόρτο μάλιστα προηγήθηκε και με 31-28 στο 18’, με δίποντο του Γκόρου. Οι Unfamous όμως «έτρεξαν» σερί 5-0 και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 33-31, που διαμορφώθηκε με ένα τρίποντο που έβαλε ο Ραλλάκης.
Κι ενώ όλα ήταν αμφίρροπα μέχρι τότε, όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι και αιφνιδίασαν, κάνοντας ένα εκπληκτικό 14-0 σερί (σ.σ. 19-0 μαζί με το τέλος του ημιχρόνου) και έτσι προηγήθηκαν με 47-31 στο 25’, έπειτα από δίποντο του Αργυριάδη. Η Πόρτο μείωσε στους 14 πόντους τη διαφορά, σε 47-33 στο 26’ και σε 52-38 στο 28’, με δίποντο του Γκόρου και τρίποντο του Γεωργούση αντίστοιχα. Ωστόσο, η 3η περίοδος έληξε με τους Unfamous να φτάνουν στο +20 και να προηγούνται με 58-38, το οποίο διαμορφώθηκε με ένα τρίποντο του Κριτσαντώνη.
Από εκεί και πέρα, τα πάντα είχαν κριθεί και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Πόρτο μπόρεσε να μειώσει μέχρι στους 18 πόντους τη διαφορά, σε 58-40 στο 31’ και σε 60-42 στο 32’, με ένα δίποντο και 2/2 βολές από τον Γκόρο. Οι Unfamous έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση όμως και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ μέχρι και στο +28, με 81-53 στο 38’, με δίποντο του Κριτσαντώνη, για να κερδίσουν εν τέλει με 81-57.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο κορυφαίος παίκτης των Unfamous και του παρκέ, με 34 Efficiency, δηλαδή ο Χρήστος Ραλλάκης, έχοντας 24 πόντους (0/2β., 6/9δ., 4/6τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Παίκτης-Κλειδί: Ως συνήθως, ο Φοίβος Αντωνόπουλος των νικητών, σκόραρε κατά… ριπάς, έχοντας 37 πόντους (5/7β., 4/5δ., 8/24τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 28 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στην 3η περίοδο, όπου οι Unfamous «έτρεξαν» 25-7 επί μέρους σκορ και μετέτρεψαν το +2 (33-31) που είχαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε +20 (58-38) στο φινάλε της 3ης περιόδου, οπότε εκεί είχαν πλέον τελειώσει τα πάντα.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης και ο Παρασκευάς Κριτσαντώνης (10π., 1/3β., 3/3δ., 1/6τρ., 5ασ., 3ρ.). Άξια αναφοράς επίσης, τα 15 ριμπάουντ (8αμ.-7επ.) που πήρε ο Νίκος Πετρόπουλος και τα 5 κλεψίματα που έκανε ο Χάρης Αργυριάδης.
Όσον αφορά στην Πόρτο, ο Δημήτρης Γκόρος ξεχώρισε με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 29 πόντους (9/10β., 7/9δ., 2/9τρ.), 10 ριμπάουντ (7αμ.-3επ.) και 3 ασίστ, ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Στέφανος Βουλουμάνος (10π., 2/5δ., 2/3τρ., 6ρ., 2τάπ., 1ασ., 1κλ.).