Σε έναν αγώνα που έγινε την Κυριακή (18/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Mamba’s πήραν τη νίκη απέναντι στο Χάος με 55-40 για τη 16η αγωνιστική στο Group 1 της Division 3. Ο Χρήστος Αντωνίου ηγήθηκε για τους νικητές, έχοντας νταμπλ-νταμπλ (25π., 13ρ.) και η ομάδα του, βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 10-6, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 4-12.
Στην αρχή του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 4-0 στο 1’, χάρις σε καλάθια από τους Καθαράκη και Καραπιστόλη. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 5-5 στο 3’ και σε 7-7 στο 4’, με δίποντα από τους Ρίσκα και Αντωνίου. Το Χάος προηγήθηκε από τη μεριά του, σε 12-8 στο 6’, αλλά «κόλλησε» μετά στην επίθεση. Έτσι, οι Mamba’s «έτρεξαν» ένα μικρό 5-0 σερί και πέρασαν μπροστά με μία εύστοχη βολή που πέτυχε ο Κοντογιάννης, κλείνοντας την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 13-12.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, σε 13-13 στο 11’, με μία βολή από τον Πούλο, αλλά δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-14 στο 13’, έπειτα από μία βολή του Χατζηγιάννη. Το Χάος μείωσε σε 21-19 στο 15’, σε 23-21 στο 16’ και σε 25-23 στο 18’, με τρίποντο του Πούλου, δίποντο του Καθαράκη και δίποντο από τον Πούλο αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε όμως, με τους Mamba’s να προηγούνται με 28-23, που διαμορφώθηκε με μία βολή του Αντωνίου.
Ο ρυθμός έπεσε τελείως στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τις άμυνες να είναι αυτές που κυριαρχούσαν. Οι Mamba’s πάντως κρατούσαν μια καλή διαφορά στους 9 πόντους, αφού προηγήθηκαν με 32-23 στο 25’, με 34-25 στο 26’ και με 36-27 στο 29’, με δίποντο του Δίπλα, με 2/2 βολές του Αντωνίου και δίποντο του Κοντογιάννη αντίστοιχα. Η 3η περίοδος τελείωσε με το Χάος να μειώνει σε 36-29, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Πούλος.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, από την αρχή οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 39-29 στο 31’, με τρίποντο από τον Ρίσκα. Το Χάος μείωσε σε 40-33 στο 33’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Καθαράκης και σε 42-35 στο 24’ με καλάθι από τον Πούλο. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν όμως να πλησιάσουν άλλο. Οι Mamba’s τελείωσαν τον αγώνα, κερδίζοντας με 55-40, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Παπαλέξη.
Player Of The Game: Ξεκάθαρα είναι ο Χρήστος Αντωνίου για τους Mamba’s, έχοντας συνολικά 25 πόντους (8/11β., 7/14δ., 1/1τρ.), 13 ριμπάουντ (9αμ.-4επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 30.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στέλιος Κοντογιάννης ήρθε από τον πάγκο για τους νικητές, έχοντας 10 πόντους (3/4β., 2/9δ., 1/3τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency της ομάδας του, με 8.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Mamba’s πήραν 8 ριμπάουντ περισσότερα (48 έναντι 40), έκαναν 4 λιγότερα λάθη (6 έναντι 10) και στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκαν μόλις 17 πόντους, βάζοντας αντίστοιχα 27 από τη μεριά τους.
Δύο παίκτες ήταν διψήφιοι στην επίθεση για το Χάος. Ο Βασίλης Καθαράκης (15π., 1/2β., 7/14δ., 0/1τρ., 2ρ.) και ο Θανάσης Πούλος (13π., 2/5β., 4/13δ., 1/12τρ., 2ασ.).