Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Τετάρτη (28/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Bricklayers κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 82-70 κόντρα στους Brotherhoops, για τη 17η αγωνιστική της Division 3 στο Group 2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πληθώρα λύσεων στην επίθεση, αφού τέσσερις παίκτες τους (Τσιριγώτης, Κωνσταντόπουλος, Λοΐζος, Γιαννίκας), σημείωσαν μαζί 79 πόντους. Έτσι, έφτασαν στις 4 σερί νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 13-4, παραμένοντας στη 2η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-9 και είναι στην 6η θέση.
Από την αρχή φάνηκε ότι θα παιχτεί επιθετικό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-0 στο 1’ με καλάθι που έβαλε ο Κωνσταντόπουλος, για να ισοφαριστούν στο ίδιο λεπτό σε 2-2, με δίποντο που πέτυχε ο Μίσσιος. Στη συνέχεια, οι Bricklayers έκαναν 10-0 σερί και προηγήθηκαν με 12-2 στο 4’, χάρις σε ένα δίποντο που σκόραρε ο Λοΐζος. Αντίστοιχα, προηγήθηκαν και με 18-8 στο 7’ με δίποντο από τον Γιαννίκα, αλλά οι Brotherhoops μείωσαν στον πόντο με τρίποντο από τον Βιτανόπουλο, σε 21-20 και έτσι έληξε η 1η περίοδος.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου αρχικά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 22-21 στο 11’, με καλάθι του Αβράμη. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν το να ανακτήσουν το προβάδισμα και να είναι μπροστά με 30-24 στο 14’, με δίποντο από τον Γιαννίκα. Όμως, οι Brotherhoops «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 14-0 σερί, για να προηγηθούν με 38-30 στο 18’, με ένα δίποντο από τον Ζαφειρόπουλο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Bricklayers να μειώνουν σε 38-32, με καλάθι από τον Λοΐζο.
Το σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 7-0 συνολικά και να μειώνουν έτσι στον πόντο, σε 38-37 στο 21’, χάρις σε δίποντο του Τσιριγώτη. Μάλιστα, πέρασαν και μπροστά με 52-49 στο 27’, με τρίποντο από τον Γιαννίκα. Οι Brotherhoops πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 53-52 στο 28’, με δίποντο από τον Βιτανόπουλο. Εν τέλει, οι Bricklayers προηγήθηκαν με 58-54 με buzzer beater λέι απ, του Τσιριγώτη, στο φινάλε της 3ης περιόδου.
Η έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου βρήκε τους Brotherhoops να μειώνουν τη διαφορά στο καλάθι. Συγκεκριμένα, πλησίασαν σε 58-56 στο 31’ και σε 61-59 στο ίδιο λεπτό, μετά από δίποντο του Ζαγφειρόπουλου και τρίποντο του Μίσσιου αντίστοιχα. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 9-0 σερί και προηγήθηκαν με 70-59 στο 35’, με δίποντο του Λοΐζου. Μετά κρίθηκαν τα πάντα, με τους Bricklayers να προηγούνται έως και με +15, με 77-62 στο 38’ με ένα δίποντο που έβαλε ο Κωνσταντόπουλος και το τελικό σκορ ήταν το υπέρ τους, 82-70.
Player Of The Game: Εξαιρετικός ήταν ο Χρήστος Λοΐζος για τους Bricklayers, τελειώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 17 πόντους (4/7β., 5/9δ., 1/4τρ.), 18 ριμπάουντ (15αμ.-3επ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 33.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Λέκκας Τσιριγώτης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 24 πόντους (0/3β., 9/12δ., 2/7τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 26.
Που κρίθηκε το ματς: Καθοριστικό αποδείχθηκε το σημείο όπου οι Bricklayers ήταν μπροστά με 61-59 στο 31’ και «έτρεξαν» σερί 9-0, για να προηγηθούν με 70-59 στο 35’. Τα πάντα κρίθηκαν εκεί, αφού οι Brotherhoops δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου.
Οι νικητές είχαν ακόμα δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό στην επίθεση. Αυτοί ήταν οι Κωνσταντόπουλος (21π., 2/5β., 8/11δ., 1/5τρ., 13ρ., 2ασ., 2κλ.) και Γιαννίκας (17π., 4/10δ., 3/5τρ., 5ασ., 4ρ.).
Τρομερό ματς από την πλευράς των Brotherhoops, έκανε ο Δημήτρης Πρας, ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ (31π., 0/1β., 8/15δ., 5/15τρ., 14ρ., 6κλ., 4ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Στέλιος Ζαφειρόπουλος (10π., 5/8δ., 8ρ.).