Βράδυ Σαββάτου στο ΟΑΚΑ και το Χάος (4-13) φιλοξένησε τους ΜΓΚ (10-7) για τη 17η αγωνιστική της Division 3. Oι φιλοξενούμενοι, αν και δυσκολεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν τελικά στη νίκη που τους διατηρεί στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς. Οι ΜΓΚ ξεκίνησαν με ένα σερί 0-7, το Χάος απάντησε με ένα 6-0 για να έρθει ένα νέο 0-9 που διαμόρφωσε το 6-16 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί το παιχνίδι ισορρόπησε και το δεκάλεπτο εκλεισε με το σκορ στο 15-26 με τον Λάιο να ξεχωρίζει έχοντας 17 (!) πόντους.

Στη συνέχεια, το Χάος προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση. Βρίσκοντας αρκετούς πρωταγωνιστές μείωσε μέχρι τους 8 (26-34). Οι ΜΓΚ όμως, με ένα μικρό ξέσπασμα, έκαναν ένα 7-0 που τους έστειλε στην ανάπαυλα όντας μπροστά με 26-41.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Με μπροστάρηδες τους Λάμπο, Καθαράκη και Μπαλάση, ροκάνισαν τη διαφορά. Τρέχοντας ένα επιμέρους 12-1 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασαν σε απόσταση βολής (44-48) ενόψει της τελευταίας και κρίσιμης περιόδου.

Εκεί, με ένα καλάθι του Τσιαμπόκαλου ήρθε το 46-48 και στη συνέχεια το 48-50. Οι ΜΓΚ τότε ανέβασαν απότομα στροφές. Με τον Λάιο να παίρνει ξανά το όπλο του και τους Χρήστου και Μαρτσάκη να δίνουν σημαντικές λύσεις, η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο νούμερο 52-62, δύο λεπτά πριν το τέλος. Το Χάος δεν προλάβαινε να επιστρέψει ξανά και κάπως έτσι ήρθε η τελική επικράτηση των φιλοξενούμενων με 54-66.

MVP: Ο Βασίλης Λάιος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Παίκτης κλειδί: Ο Μαρτσάκης ήταν επίσης εξαιρετικός με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για το Χάος ξεχώρισε ο Λάμπος με 8 πόντους και 19 (!) ριμπάουντ.