Ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς έγινε το Σάββατο (14/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου οι Indians BC είχαν νικηφόρα πρεμιέρα στο πρωτάθλημα, αφού κέρδισαν τους FBC με 57-50, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Group 2 της Division 3. Γενικά ήταν ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο φινάλε.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν καλή ευστοχία και γενικά με τις άμυνες να «πρωταγωνιστούν». Το πρώτο καλάθι του ματς, ήρθε από τους φιλοξενούμενους, για το 2-0 στο 1’ με σκόρερ τον Ραβαζούλα, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο 2’ με καλάθι του Τσάγκα. Οι Indians BC προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 9’ με 8-6 με τρίποντο του Γκόγκα, αλλά η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους FBC να ισοφαρίζουν σε 8-8 με καλάθι του Θωμαΐδη.
Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνέπεια να προηγηθούν αρχικά με 12-8 στο 11’ με δίποντο του Τσάγκα, αλλά να ανεβάσουν τη διαφορά μέχρι και στους 8 πόντους, με 18-10 στο 13’, έπειτα από δίποντο του ίδιου παίκτη. Οι FBC έμειναν όμως κοντά στο σκορ και τελικά μείωσαν με 2/2 βολές του Δημητράκη σε 27-24 στο 19’ και με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με τους Indians BC να είναι στο +3.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου αρχικά ο ρυθμός έπεσε στην επίθεση. Οι «Φίλοι» κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 29-27 στο 23’ με 2/2 βολές του Μπανταβάνη, αλλά με σερί 5-0, οι «Ινδιάνοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με 32-29, με μία εύστοχη βολή του Τσάγκα. Με τη σειρά τους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 35-32 στο 28’ μετά από δίποντο του Ραβαζούλα. Οι Indians BC ισοφάρισαν σε 35-35 στο 29’ με μία βολή του Τσάγκα, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τους FBC να είναι μπροστά με 37-35, χάρις σε καλάθι του Ραβαζούλα.
Με 2/2 βολές του Σταύρου άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι οι «Φίλοι» προηγήθηκαν με 39-35 στο 31’. Σε εκείνο το σημείο, οι «Ινδιάνοι» έκαναν ένα 9-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 44-39 στο 34’, έπειτα από δίποντο του Γάκου. Οι FBC μείωσαν σε 46-43 στο 35’ με καλάθι του Ραβαζούλα, αλλά οι Indians BC πήραν καλύτερες αποφάσεις στο τέλος και άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με 55-44 στο 38’ με δίποντο του Αρβανίτη, για να φτάσουν στο τελικό 57-50 υπέρ τους.
Player Of The Game: Καταπληκτικό ματς με νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Γιάννης Τσάγκας, έχοντας 18 πόντους (4/6β., 7/14δ.), 11 ριμπάουντ (5αμ.-6επ.), 5 κλεψίματα, 3 ασίστ, 1 τάπα και το καλύτερο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Καταλυτική ήταν η συνεισφορά του Αντώνη Αρβανίτη για τους Indians BC, αφού έπαιξε μόνο για 10 λεπτά, αλλά πρόλαβε να έχει 10 πόντους (2/2β., 1/3δ., 2/4τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.) και 10 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Αν πούμε ότι ένα στοιχείο έκανε τη διαφορά, αυτό είναι τα τρίποντα, όπου οι Indians είχαν ναι μεν χαμηλό ποσοστό (4/25 με 16%), αλλά οι FBC δεν πέτυχαν ούτε ένα (0/16 με 0%).
Για τους «Ινδιάνους», διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Βαγγέλης Γκόγκας (10π., 0/2β., 2/6δ., 2/9τρ., 6ρ., 3ασ.).
Πρώτος σκόρερ των FBC και γενικά στο ματς, ήταν ο Σάκης Ραβαζούλας (22π., 2/3β., 10/16δ., 0/1τρ., 8ρ.), ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Σταύρος Μπανταβάνης (11π., 1/1β., 5/8δ., 0/3τρ., 6ρ., 4κλ.).