Έναν «υγιεινό περίπατο» έκαναν οι Munchies Reloaded την Παρασκευή (29/03) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Slow Leopards με άνεση, όπως φανερώνει το τελικό 75-37, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στο Group 1 της Division 3. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-11 και συνεχίζουν την προσπάθεια για να πάρουν μια θέση στην πρώτη οκτάδα και να παίξουν στα Play Offs. Από την άλλη, οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-15.
Με το… καλημέρα οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους, αφού άρχισαν με 9-0 στο 2’, μετά από ένα τρίποντο του Αδαμόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι τους, με τον Καραμπεσύνη και μείωσαν σε 9-2 στο 3’. Οι Munchies Reloaded είχαν βρει ρυθμό όμως και προηγήθηκαν με διψήφιο προβάδισμα στο 5’, με 13-2 χάρις σε δίποντο από τον Αδαμόπουλο, φτάνοντας και στο +16, με 20-4 στο 8’, με δίποντο από τον Ψάρρο. Η 1η περίοδος έληξε με τρίποντο του Μουρούτσου και τους Slow Leopards να μειώνουν σε 20-7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πρώτοι με δίποντο από τον Μουρούτσο και μείωσαν σε 20-9 στο 11’, αλλά με 7-0 σερί, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-9 στο 13’, έπειτα από δίποντο του Λεπίδα. Οι Slow Leopards μείωσαν σε 27-13 στο 15’, με δίποντο από τον Μουρούτσο, αλλά οι Munchies Reloaded «έτρεξαν» 12-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 39-13 στο 19’, χάρις σε τρίποντο του Λεντζάκη, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-15.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αρχικά μείωσαν σε 41-16 στο 21’, με μία βολή από τον Μουρούτσο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +29, με 45-16 στο 22’, χάρις σε δίποντο που έβαλε ο Ψαρρός. Οι Slow Leopards μείωσαν σε 45-22 στο 25’ και σε 49-26 στο 27’, με μία βολή και ένα δίποντο από τον Παλλαντζά, αντίστοιχα. Οι Munchies Reloaded έβρισκαν όμως συνεχώς λύσεις και έτσι με τρίποντο του Αδαμόπουλου στο 29’, έκλεισαν την 3η περίοδο μπροστά με +30 (60-30).
Δυνατά μπήκαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, για να προηγηθούν με 64-30 στο 31’, με δίποντο από τον Ψαρρό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-35 στο 35’ με μία βολή από τον Μουρούτσο, αλλά η διαφορά ανέβηκε άμεσα. Οι Munchies Reloaded έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με +40, με 75-35 στο 39’ με ένα δίποντο από τον Κεραμίδα. Οι Slow Leopards μείωσαν με καλάθι του Ρεντίφη σε 75-37 και αυτό ήταν το τελικό σκορ.
Player Of The Game: Ένα καταπληκτικό ματς έκανε ο Πέτρος Αδαμόπουλος των Munchies Reloaded, αφού τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (1/1β., 8/13δ., 3/5τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 32.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιάννης Λεντζάκης των νικητών, έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (3/6δ., 2/3τρ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 18.
Που κρίθηκε το ματς: Στο πόσο δυνατά μπήκαν στο ματς οι Munchies Reloaded, που είχαν καθαρίσει από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου ήταν μπροστά με +26 (41-15). Επίσης, μάζεψαν και 21 παραπάνω ριμπάουντ στο σύνολο (59 έναντι 38).
Εκ μέρους των νικητών, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Δημοσθένης Στεργιόπουλος (12π., 3/6δ., 2/5τρ., 4ασ., 3ρ., 3κλ.).
Όσον αφορά στους Slow Leopards, πρώτος σκόρερ και ο μοναδικός διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν ο Βαγγέλης Μουρούτσος (13π., 2/5β., 4/12δ., 1/1τρ., 9ρ., 2ασ., 2κλ.).