Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Τετάρτη (10/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Terror East δυσκολεύτηκαν, αλλά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας τους Slow Leopards με 61-57, για την 21η αγωνιστική στο Group 1 της Division 3. Οι «Τρομοκράτες» έχαναν με -11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (26-37) και έτσι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-12, πιάνοντας στην 6η θέση, τους Pink Panthers, τους New York Bricks και τη Havalencia. Οι «Λεοπαρδάλεις» από τη μεριά τους, που αγωνίστηκαν μόλις με 5 διαθέσιμους παίκτες, άρα χωρίς καμία αλλαγή, υποχώρησαν στο 5-16 και είναι στην 11η θέση.
Το σκορ άνοιξε με τρίποντο του Κατσιάπη, για το 3-0 στο 1’, υπέρ των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 3-2 στο 2’, με καλάθι από τον Ντεντόπουλο. Οι Slow Leopards «πατούσαν» καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν μέχρι και με +7, με 13-6 στο 5’, χάρις σε τρίποντο του Παλλαντζά. Οι Terror East μείωσαν τελικά στο καλάθι, με δίποντο του Μπόζα στο 9’, σε 19-17 και με αυτό το σκορ τελείωσε η 1η περίοδος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι «Τρομοκράτες» ισοφάρισαν σε 19-19 στο 11’ με καλάθι του Ντεντόπουλου και στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα με 23-21 στο 13’, με δίποντο από τον Πανουργιά. Οι «Λεοπαρδάλεις» πήραν το προβάδισμα με 25-23 στο 15’ με μία βολή από τον Παλλαντζά. Στο 17’, οι Terror East μείωσαν σε 29-26 με μία βολή του Φούρλα, αλλά οι Slow Leopards έκαναν σερί 8-0 και με τρίποντο του Πετράκη στο 19’, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, έχοντας ένα προβάδισμα με 37-26.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με σερί 7-0, μείωσαν σε 37-33 στο 23’, με ένα δίποντο από τον Ντεντόπουλο. Οι «Λεοπαρδάλεις» διατήρησαν το προβάδισμά τους και προηγήθηκαν δύο φορές με +8, με 41-33 στο 24’ και με 43-35 στο 25’, με δίποντα από τον Ρεντίφη και τον Παλλαντζά. Οι Slow Leopards ήταν μπροστά και με 46-39 στο 27’, χάρις σε τρίποντο του Καραμπεσύνη. Ωστόσο, η 3η περίοδος έκλεισε με 7-0 σερί των Terror East, που ισοφάρισαν σε 46-46 στο 29’ με δίποντο του Φούρλα.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «Λεοπαρδάλεις» βρέθηκαν μπροστά με 48-46 στο 31’ και με 50-48 στο 32’, με καλάθια από τους Καραμπεσύνη και Κατσιάπη αντίστοιχα. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι «Τρομοκράτες» έδειξαν ότι έχουν περισσότερες δυνάμεις και έκαναν σερί 10-0, για να προηγηθούν με 58-50 στο 33’, με 2/2 βολές από τον Ντεντόπουλο. Οι Slow Leopards μείωσαν στο τέλος σε 61-57 με δίποντο του Πετράκη στα 5.5’’ πριν από τη λήξη και με αυτό το σκορ, οι Terror East έφτασαν στη νίκη.
Player Of The Game: Ο Κώστας Ντεντόπουλος ηγήθηκε για τους Terror East, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους (3/5β., 8/10δ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 3 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιάννης Μπόζας είχε πολύτιμη συνεισφορά για τους νικητές, αφού προσέφερε 13 πόντους (0/2β., 2/4δ., 3/7τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 13.
Που κρίθηκε το ματς: Μέτρησε πολύ το γεγονός ότι οι Terror East είχαν 9 διαθέσιμους παίκτες και οι φιλοξενούμενοι μόλις μία πεντάδα, άρα χωρίς αλλαγή και έτσι έπαιξε ρόλο και η διαφορά στην ενέργεια. Οι «Τρομοκράτες» άλλωστε, πήραν 10 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (21 έναντι 11).
Για τους Slow Leopards, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Καραμπεσύνης (16π., 2/3δ., 4/7τρ., 6ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Θωμάς Παλλαντζάς (14π., 1/4β., 5/9δ., 1/5τρ., 11ρ., 3ασ., 1κλ.) και Βαγγέλης Κατσιάπης (14π., 4/13δ., 2/7τρ., 5ασ., 3ρ., 3κλ.).