Τη δεύτερη νίκη τους, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, πανηγύρισαν οι Terror East την Πέμπτη (19/10) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού επικράτησαν οριακά, των New York Bricks με 36-34. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στη 2η αγωνιστική του Group 1 της Division 3 και πλέον οι «Τρομοκράτες» έκαναν το «2 στα 2» και έχουν ρεκόρ 2-0, με τον Δημήτρη Σαπουντζή να διαμορφώνει το τελικό σκορ με καλάθι στα 6.4’’ πριν από τη λήξη. Από την άλλη, η Νέα Υόρκη παρέμεινε χωρίς νίκη, με ρεκόρ 0-2.
Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Το σκορ άνοιξε στο 3’, με τον Θεοδοσίου να σκοράρει για τη Νέα Υόρκη, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Τάτσης ευστόχησε σε τρίποντο, για να βάλει μπροστά τους «Τρομοκράτες» με 3-2. Η εναλλαγή στο προβάδισμα συνεχίστηκε, με τους Terror East να είναι μπροστά με 6-4 στο 6’ έπειτα από δίποντο του Φούρλα, αλλά ακολούθησε 5-0 σερί των Bricks, που ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο στο +3, με 9-6, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Θανάσης Πλέτσας.
Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στις αρχές στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στο 8-0, αφού προηγήθηκαν με 12-6 στο 13’ με 2/2 βολές από τον Αναστασόπουλο. Μάλιστα, οι New York Bricks κατόρθωσαν να προηγηθούν μέχρι και με 7 πόντους διαφορά, με 16-9 στο 16’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Αναστασόπουλο. Με 5-0 σερί έκλεισε το πρώτο ημίχρονο η ομάδα των Terror East, μειώνοντας σε 16-14, έπειτα από δίποντο του Σαπουντζή.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν όμως με πολύ μεγάλη αποφασιστικότητα στο δεύτερο μέρος και με σερί 8-0, βρέθηκε μπροστά με 22-16 στο 24’, με ένα δίποντο από τον Φούρλα. Χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά για να σκοράρουν οι New York Bricks, που μείωσαν σε 22-18 στο 25’, με 2/2 βολές από τον Αναστασόπουλο. Ωστόσο, οι Terror East είχαν βρει ρυθμό και έφτασαν μέχρι και στο +11, με 29-18 στο 18’, μετά από ένα τρίποντο του Μπόζα, ενώ η 3η περίοδος έληξε με 29-20.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +11, με 31-20 στο 31’ με ένα καλάθι του Ντεντόπουλου και γενικά έμοιαζαν να έχουν τον έλεγχο του ματς. Εκεί όμως, η Νέα Υόρκη έβγαλε αντίδραση και με σερί 9-0, μείωσε σε 31-29 στο 37’ με δίποντο του Θεοδοσίου. Μάλιστα, κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα με 34-33 με δίποντο και πάλι από τον Θεοδοσίου, στα 27.2’’ για το φινάλε. Στα 11.2’’ για το τέλος, ο Μπόζας πήγε στις βολές και ισοφάρισε για τους «Τρομοκράτες» σε 34-34 με την πρώτη βολή, αλλά έχασε τη δεύτερη. Ωστόσο, υπήρξε επιθετικό ριμπάουντ και τελικά ο Σαπουντζής σκόραρε από το ζωγραφιστό στα 6.4’’ για τη λήξη. Έτσι, οι Terror East κέρδισαν με 36-34, αφού στην τελευταία επίθεση των Bricks, ο Θανάσης Πλέτσας αστόχησε σε μακρινό τρίποντο.
Player Of The Game: Το καλύτερο Efficiency των νικητών με 11, είχε ο Παντελής Κουλούκης, που τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους (2/2δ., 1/1τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Σε μόλις 10 λεπτά συμμετοχής, ο Δημήτρης Σαπουντζής ήταν καθοριστικός, αφού πέτυχε το νικητήριο καλάθι των Terror East στα 6.4’’ πριν από τη λήξη, ενώ γενικά είχε 4 πόντους (2/2δ.), 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στο νικητήριο καλάθι του Σαπουντζή και στη συνέχεια στο άστοχο μακρινό τρίποντο του Θανάση Πλέτσα στην εκπνοή.
Πρώτος σκόρερ των New York Bricks και γενικά του ματς, ήταν ο Βασίλης Θεοδοσίου με 16 πόντους (5/16δ., 2/5τρ.), έχοντας επίσης 4 κλεψίματα και 1 αμυντικό ριμπάουντ.