Έχοντας συνολικά τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Pink Panthers επικράτησαν των Munchies Reloaded με 61-54 το Σάββατο (28/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Επρόκειτο για την 3η αγωνιστική του Group 1, της Division 3, με τους «Πάνθηρες» να πετυχαίνουν τη δεύτερη νίκη τους και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 2-1, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 0-2.
Ισορροπία υπήρχε στα πρώτα λεπτά του ματς, με τους Munchies Reloaded να έχουν το προβάδισμα με 2-0 στο 1’, με 4-2 στο 2’ και με 6-4 στο 3’, με καλάθια από τους Αδαμόπουλο, Καρανίκα και Σταθόπουλο αντίστοιχα. Οι Pink Panthers πέρασαν μπροστά όμως και προηγήθηκαν με 9-6 στο 6’ έπειτα από μία βολή του Αρβανιτάκη, ενώ έφτασαν και στο +4, με 12-8 στο 7’, με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη και τελικά η 1η περίοδος έληξε με 12-11 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Δυνατά άρχισαν οι «Πάνθηρες» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνέπεια να προηγηθούν και με 17-12 στο 13’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Παναγιωτακόπουλος. Με σερί 5-0, οι Munchies Reloaded ισοφάρισαν σε 17-17 στο 14’ με 5 σερί πόντους του Καββαδία, με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα. Οι Pink Panthers όμως πέρασαν ξανά μπροστά, φτάνοντας στο +6, με 23-17 στο 17’ με δίποντο του Αρβανιτάκη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +4, με 27-23, χάρις σε buzzer beater λέι απ, που έβαλε ο Ντζόγιας.
Η παραγωγικότητα στην επίθεση των δύο ομάδων ανέβηκε αισθητά μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Οι «Πάνθηρες» προηγήθηκαν με 34-26 στο 22’ με δίποντο του Βερνάρδου, αλλά οι Munchies Reloaded μείωσαν σε 34-31 στο 24’ με τρίποντο του Αδαμόπουλου και σε 36-34 στο 25’ με μία εύστοχη βολή του Καρανίκα. Οι Pink Panthers ανέβασαν πάλι όμως τον δείκτη του σκορ, σε 44-35 στο 27’ με δίποντο του Ντζόγια και τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 48-40.
Οι Munchies Reloaded προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν σε 48-43 στο 31’ με τρίποντο του Καρανίκα και σε 50-45 στο 33’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Οι Pink Panthers άντεξαν όμως και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους, να πλησιάσουν περισσότερο. Αντίθετα, ανέβασαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, στο 59-48 στο 36’, με ένα δίποντο από τον Παναγιωτακόπουλο, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 61-54.
Player Of The Game: Ο Μάριος Παναγιωτακόπουλος έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους Pink Panthers με 13 πόντους (1/2β., 6/13δ.), 10 ριμπάουντ (4αμ.-6ρ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, με 16 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έκανε και ο Βαγγέλης Κοντός, με 11 πόντους (1/2β., 5/9δ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 16 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν το γεγονός ότι οι Pink Panthers ευστόχησαν σε διπλάσια δίποντα από τους αντιπάλους τους (24/53 με 45,3% έναντι 12/39 με 30,8%).
Δύο ακόμα παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα για τους νικητές και συγκεκριμένα οι Κώστας Αρβανιτάκης (13π., 2/6β., 4/13δ., 1/3τρ., 9ρ., 1ασ.) και Βαγγέλης Ντζόγιας (10π., 5/6δ., 0/2τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).
Όσο για τους Munchies Reloaded, ξεχώρισαν οι Γιώργος Ψαρρός (19π., 7/11β., 3/7δ., 2/5τρ., 5ρ., 4κλ., 3ασ.) και Πέτρος Αδαμόπουλος (12π., 4/6β., 1/6δ., 2/9τρ., 5ρ., 4κλ., 2τάπ., 1ασ.).