Το αήττητό τους, διατήρησαν οι Unfamous την Πέμπτη (02/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού νίκησαν τους Pink Panthers με 64-44. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 4η αγωνιστική για το Group 1 της Division 3 και πλέον οι νικητές, που έχουν και ένα ματς λιγότερο, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 3-0, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 2-2.
Με καλάθι του Αντωνόπουλου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 2’, για το υπέρ τους, 2-0, ενώ οι Pink Panthers ισοφάρισαν σε 2-2 στο 3’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Μπαρμπαρόσος. Έκτοτε, οι Unfamous πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +9 με δίποντο του Πρίφτη, για να προηγηθούν με 17-8, σκορ με το οποίο έληξε η 1η περίοδος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, δηλαδή στο 19-8 με ένα καλάθι από τον Πετρόπουλο. Υπήρξε όμως η αντίδραση των Pink Panthers, οι οποίοι άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, μειώνοντας αρχικά με 8-0 σερί σε 19-16 στο 14’ με τρεις συνεχόμενες βολές του Ντζόγια και σε 20-18 στο 15’ με ένα δίποντο από τον Βενάρδο. Οι Unfamous ανέβασαν… στροφές όμως και με 7-0 σερί προηγήθηκαν με 27-18 στο 18’ με τρίποντο που πέτυχε ο Κριτσαντώνης, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +10, με 29-19 με 2/2 βολές του Πρίφτη.
Με καλάθι από τον Πρίφτη άρχισε και το δεύτερο μέρος και έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 31-19 στο 21’. Οι Pink Panthers απάντησαν με καλάθια από τους Παναγιωτακόπουλο και Κοντό, για να μειώσουν σε 31-23 στο 22’. Από εκεί και πέρα, οι Unfamous πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ μέχρι και στο +18, κλείνοντας την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 46-28, χάρις σε ένα δίποντο που πέτυχε ο Αντωνόπουλος.
Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν κριθεί και στο τέταρτο δεκάλεπτο παίχτηκε πιο ελεύθερο μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +22, με 50-28 στο 32’ με 2/2 βολές του Αργυριάδη. Οι Pink Panthers κατέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους, μειώνοντας σε 54-38 στο 36’, έπειτα από τρίποντο του Βενάρδου. Εν τέλει, οι Unfamous κέρδισαν τον αγώνα με 64-44.
Player Of The Game: Τρομερή εμφάνιση έκανε ο Νίκος Πετρόπουλος για τους Unfamous, όντας MVP χωρίς καν να είναι διψήφιος στην επίθεση. Συγκεκριμένα είχε 8 πόντους (2/4β., 3/5δ., 0/1τρ.), 15 ριμπάουντ (12αμ.-3επ.), 6 κλεψίματα, 4 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Φοίβος Αντωνόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 13 πόντους (2/4β., 4/7δ., 1/7τρ.), 4 ασίστ, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Unfamous ευστόχησαν σε 4 παραπάνω τρίποντα (6/29 με 20,7% έναντι 2/23 με 8,7%), έδωσαν 11 περισσότερες ασίστ (19 έναντι 8) και παράλληλα έκαναν και διπλάσια κλεψίματα (16 έναντι 8).
Υπήρξαν και άλλοι τρεις παίκτες των νικητών με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα οι Χάρης Αργυριάδης (12π., 4/6β., 4/8δ., 0/4τρ., 5ρ., 4ασ., 1κλ.), Γιάννης Πρίφτης (11π., 3/3β., 4/7δ., 0/1τρ., 7ρ., 3κλ., 2ασ., 1τάπ.) και Άλκης Αγγελής (11π., 1/2δ., 3/10τρ., 6ρ., 2κλ.).
Για τους Pink Panthers ξεχώρισε ο Μάριος Παναγιωτακόπουλος, που έκανε και νταμπλ-νταμπλ (15π., 1/4β., 7/11δ., 0/1τρ., 13ρ., 2ασ., 1κλ.).