Την τρίτη νίκη τους σε πέντε αγώνες πανηγύρισαν οι Mamba’s, οι οποίοι λύγισαν (38-29) το Χάος, σε ένα δυνατό ματς για το Group 1 της Division 3. Από την άλλη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν έξι διαθέσιμους παίκτες, έπεσαν στο 2-3.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κώστας Παπαλέξης, ο οποίος σημείωσε και τους 11 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο. Όπως προδίδει και το αποτέλεσμα, η αναμέτρηση πήγε σε αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε μεγάλες επιθέσεις.

Οι Mamba’s φάνηκε να παίρνουν τον έλεγχο του ματς όταν προηγήθηκαν 18-11 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά το Χάος βρήκε απαντήσεις. Οι μαχητικοί εξάδα των «πορτοκαλί» έτρεξαν επιμέρους 12-3 κι από το -7 βρέθηκαν +2, καθώς προηγήθηκαν με 23-21.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα, το οποίο κρατούσαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν. Όλα αυτά μέχρι να το πάρει… προσωπικά ο Κώστας Παπαλέξης, ο οποίος ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα «μεγάλο» τρίποντο για το 30-25. Σημείωσε και τους 11 πόντους της ομάδας του στην περίοδο, για να τη φέρει στο +11 (38-27), «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Player of the Game: Σε έναν αγώνα που η επίθεση υστέρησε, ο Μιχάλης Μπότσιος έκανε εξαιρετική δουλειά στα υπόλοιπα κομμάτια του παιχνιδιού και με την «αθόρυβη» δουλειά του συνέβαλε στη νίκη των Mamba’s. Μέτρησε 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Παίκτης «κλειδί» ο Κώστας Παπαλέξης. Η νίκη των Mamba’s έχει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, καθώς σημείωσε και τους 11 πόντους της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο. Συνολικά, μέτρησε 17 με 7/18 σουτ, συν 2 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 κλεψίματα.

Που κρίθηκε: Σε ένα ματς που κινήθηκε τόσο χαμηλά επιθετικά, η αποτελεσματικότητα του Κώστα Παπαλέξη στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι το Χάος είχε μόλις έξι διαθέσιμους παίκτες και μοιραία η κούραση στο τέλος αποτέλεσε παράγοντα.