Πραγματοποιώντας μία άκρως ποιοτική εμφάνιση, ειδικά στο επιθετικό σκέλος, οι Bricklayers νίκησαν τους Brotherhoops με 80-62 την Πέμπτη (16/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο και διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στο Group 2 της Division 3 και πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-2, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 2-3. Στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες είχαν από συνολικά έξι παίκτες η κάθε μία, δηλαδή μόνο από μία διαθέσιμη αλλαγή στον πάγκο τους.
Μια σχετική ισορροπία επικράτησε στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-0 στο 1’, με τρίποντο του Βιτανόπουλου, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με 5-0 σερί και να βρίσκονται μπροστά με 5-3 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Κρινή. Οι Brotherhoops πήραν εκ νέου το προβάδισμα και έφτασαν στο +4, με 9-5 στο 6’ και στο +5 με 12-7 στο 7’, με δίποντο από τον Καπουράλο και τρίποντο από τον Χάλαρη αντίστοιχα. Ωστόσο, οι Bricklayers ανέβασαν στροφές και με 10-0 σερί, προηγήθηκαν με 17-12 στο 8’ με δίποντο από τον Κρινή, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με 19-15.
Οι Brotherhoops πλησίασαν στο καλάθι, στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, σε 19-17 στο 11’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Τζεβελέκος. Από εκεί και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με σκορ 30-19 στο 15’ έπειτα από δίποντο του Βλάχου. Μάλιστα, έφτασαν μέχρι και το +13, με 32-19 στο 15’ και με 37-24 στο 18’ με δίποντα από τον Σταύρο Βέργο και στις δύο περιπτώσεις. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Bricklayers να είναι μπροστά με 37-28.
Στο δεύτερο μέρος, οι Brotherhoops μείωσαν τη διαφορά στο -7, στο 37-30 στο 21’ με καλάθι από τον Τζεβελέκο. Γρήγορα όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν με 43-30 στο 22’ με 2/2 βολές από τον Σταύρο Βέργο, ενώ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ και στο +17, με 54-37 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Κρινή. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-46 στο 28’ με τρίποντο του Βιτανόπουλου, αλλά οι Bricklayers τελείωσαν την 3η περίοδο στο +11, με 60-49.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Brotherhoops έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να μειώσουν και το έκαναν, σε 66-58 στο 35’, χάρις σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Χάλαρης. Τα πάντα κρίθηκαν όμως στο 7-0 σερί που έκαναν οι γηπεδούχοι και με το οποίο προηγήθηκαν με 73-58 στο 37’ μετά από τρίποντο του Θοδωρή Βέργου. Έτσι, οι Bricklayers έφτασαν μέχρι και στο +18, με το τελικό σκορ να είναι το υπέρ τους, 80-62.
Player Of The Game: Μία απολαυστική «παράσταση» έδωσε για τους Bricklayers ο Θεόδωρος Κρινής, έχοντας 27 πόντους (1/4β., 13/18δ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 5 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Φοβερός και τρομερός ήταν ο Σταύρος Βέργος, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (3/5β., 6/9δ.), 17 ριμπάουντ (13αμ.-4επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 28.
Που κρίθηκε το ματς: Πολύ απλά στην ευστοχία, αφού οι Bricklayers είχαν καλύτερα ποσοστά σε βολές (47,4% έναντι 22,2%), σε δίποντα (51,9% έναντι 37,5%) και σε τρίποντα (41,7% έναντι 31,3%).
Οι νικητές είχαν δύο ακόμα διψήφιους παίκτες στην επίθεση και αυτοί ήταν οι Θεόδωρος Βέργος (18π., 3/9δ., 4/7τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.) και Σωτήρης Χύτας (12π., 3/7β., 3/6δ., 1/4τρ., 7ρ., 6ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Brotherhoops, τέσσερις παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα και αυτοί ήταν οι Κλεάνθης Βιτανόπουλος (21π., 2/4β., 2/4δ., 5/11τρ., 6ρ., 1ασ., 1κλ.), Βαγγέλης Τζεβελέκος (12π., 0/3β., 6/10δ., 8ρ., 2ασ., 1κλ.), Αλέξανδρος Βουγάς (12π., 3/7δ., 2/7τρ., 7ρ., 5ασ., 1κλ., 1τάπ.) και Ηλίας Χάλαρης (11π., 1/8δ., 3/11τρ., 13ρ., 4ασ.).