Παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, με εξαιρετική άμυνα και έχοντας μεγάλη διαφορά ευστοχίας στα τρίποντα, οι Munchies Reloaded νίκησαν τους Mamba’s με 49-32 την Κυριακή (19/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Ήταν ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στο Group 1 της Division 3 και πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-3, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 3-3 από τη μεριά τους.
Με το… καλημέρα έδειξαν τις προθέσεις τους, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μπόρεσαν να προηγηθούν με 8-0 στο 2’, έπειτα από δίποντο του Γιώργου Κεραμίδα, αλλά και με 11-1 στο 4’, χάρις σε μία εύστοχη βολή από τον Καρανίκα. Μάλιστα, οι Munchies Reloaded έφτασαν και στο +12, με 15-3 στο 5’, μετά από ένα δίποντο του Γιώργου Κεραμίδα. Οι Mamba’s απλώς μείωσαν σε 15-5 στο 9’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Νέστορα Παπαλέξη και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.
Με 2/2 βολές από τον Σπύρο Ζυγούκη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-7 στο 12’. Ωστόσο, οι Mamba’s δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με… τίποτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +14. Χαρακτηριστικά, οι Munchies Reloaded προηγήθηκαν με 25-11 στο 17’, με 27-13 στο 18’, με καλάθια του Αδαμόπουλου και του Δαϊρετζή και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους, 29-15.
Τα πράγματα φάνηκαν να αλλάζουν στο δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 8-0 και μείωσαν σε 29-23 στο 24’, χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Κοντογιάννης. Οι Munchies Reloaded συνήλθαν γρήγορα όμως και ανέβασαν τη διαφορά στο +10, αφού προηγήθηκαν με 33-23 στο 29’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Λεντζάκης. Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Mamba’s να μειώνουν σε 33-25.
Θα περίμενε κανείς ότι οι γηπεδούχοι θα έμπαιναν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με σκοπό να μειώσουν και να μπουν ξανά στο ματς, αλλά έγινε το αντίθετο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρό μυαλό και ανέβασαν τη διαφορά στο +15, με 41-26 στο 33’, με τους Mamba’s να έχουν μπλοκάρει στην επίθεση. Τελικά, οι Munchies Reloaded έφτασαν έως και το +20, με το υπέρ τους, 49-29 στο 38’, μετά από τρίποντο που σημείωσε ο Καρανίκας και εν τέλει νίκησαν με 49-32.
Player Of The Game: Ο Πέτρος Αδαμόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο κορυφαίος παίκτης για τους νικητές, έχοντας 15 πόντους (2/2β., 2/4δ., 3/7τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Γιώργος Κεραμίδας, ο οποίος είχε 13 πόντους (1/1β., 6/11δ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Το κομβικό στοιχείο στον αγώνα, που έδωσε τη νίκη στους Munchies Reloaded, ήταν το γεγονός ότι έβαλαν 6 παραπάνω τρίποντα από τους αντιπάλους τους (7/20 με 35% έναντι 1/12 με 8,3%).
Από την πλευρά των Mamba’s δύο παίκτες μοιράστηκαν την πρωτιά στο σκοράρισμα και αυτοί ήταν οι Βασίλης Ρίσκας (7π., 2/4δ., 1/2τρ., 3ρ., 1ασ., 1κλ.) και Γιώργος Ζυγούκης (7π., 1/2β., 3/8δ., 1ρ., 1ασ., 1κλ.).