Τη δεύτερη νίκη τους, στο φετινό πρωτάθλημα, πέτυχαν οι New York Bricks την Πέμπτη (16/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τη Havalencia με 56-47 για την 6η αγωνιστική στο Group 1 της Division 3. Η Νέα Υόρκη κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα, αφού πήρε συνολικά… 66 ριμπάουντ (36αμ.-30επ.), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 38 (31αμ.-7επ.). Πλέον, οι νικητές έχουν ρεκόρ 2-4 και οι ηττημένοι είναι στο 3-3.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο καλά στο ματς και προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’ με τρίποντο του Θανάση Πλέτσα και με 7-2 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Θεοδοσίου. Σε εκείνο το σημείο, η Havalencia έβγαλε αντίδραση μετά από τάιμ άουτ και με 6-0 σερί, πέρασε μπροστά με 8-7 στο 5’ με μία εύστοχη βολή του Κορρέ. Ο Θεοδοσίου με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά, τους New York Bricks με 10-8 στο 6’ και τελικά η Νέα Υόρκη έκλεισε την 1η περίοδο στο +5, με σκορ 16-11.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου αρχικά η Νέα Υόρκη έδειξε διάθεση να ξεφύγει και προηγήθηκε με 20-13 στο 13’, έπειτα από δίποντο του Αναστασόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν όμως σε 20-18 στο 15’, χάρις σε τρίποντο από τον Κορρέ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν ξανά τη διαφορά στο +7, με 25-18 στο 16’, έπειτα από ένα δίποντο του Αναστασόπουλου. Η Havalencia πλησίασε ξανά στο καλάθι, μειώνοντας σε 25-23 στο 19’ με γκολ-φάουλ του Μπιζά, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 27-23 υπέρ των New York Bricks, χάρις σε καλάθι από τον Αναστασόπουλο.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου η Havalencia μείωσε στον πόντο, σε 27-26 στο 22’ με τρίποντο του Τσιβελεκίδη, αλλά και σε 29-28 στο 23’. Με 7-0 σερί, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 36-28 στο 25’ με δίποντο του Νίκου Πλέτσα, ενώ έφτασαν και σε διψήφια διαφορά, με 40-30 στο 28’ και με 43-32 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο του Νίκου Πλέτσα και με τρίποντο του Θεοδοσίου. Η 3η περίοδος τελείωσε με buzzer beater λέι απ, που πέτυχε ο Νίκος Πλέτσας και έτσι οι New York Bricks προηγήθηκαν με 45-35.
Όπως αναμενόταν, η Havalencia έκανε την προσπάθειά της, στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να μπει ξανά στο ματς και έτσι μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους, σε 47-41 στο 31’, σε 49-43 στο 33’ και σε 51-45 στο 35’, με τρίποντο του Κορρέ και δίποντα των Μπιζά και Τουρλίδα αντίστοιχα. Ένα 5-0 σερί όμως, ήταν αρκετά για να προηγηθούν οι New York Bricks με 56-45 στο 36’ και να φτάσουν στη νίκη τελικά με 56-47.
Player Of The Game: Γέμισε τη στατιστική του, ο Νίκος Πλέτσας για τους New York Bricks, έχοντας 8 πόντους (0/2β., 4/11δ., 0/1τρ.), 14 ριμπάουντ (8αμ.-6επ.), 6 ασίστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Βασίλης Θεοδοσίου ήταν ο πρώτος σκόρερ της Νέας Υόρκης με 21 πόντους (0/1β., 6/15δ., 3/10τρ.), έχοντας επίσης 1 επιθετικό ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι γηπεδούχοι μάζεψαν… 30 επιθετικά ριμπάουντ (!) και η Havalencia μόλις 7, οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι άλλο.
Για τους Bricks αξίζει να αναφέρουμε και το νταμπλ-νταμπλ που έκανε ο Ισίδωρος Λιάσκος (10π., 2/2δ., 2/7τρ., 10ρ.).
Όσον αφορά στη Havalencia, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάμπρος Αβράμπος (13π., 1/1β., 6/14δ., 0/9τρ., 6ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Μηνάς Τσιβελεκίδης (10π., 2/2β., 1/8δ., 2/10τρ., 9ρ., 2τάπ., 1κλ.).