Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση την Κυριακή (26/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, το Χάος κυριάρχησε απόλυτα και έτσι πήρε εύκολη νίκη επί των New York Bricks με 53-28. Το ματς αυτό, αφορούσε στην 7η αγωνιστική της Division 3 στο Group 1, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 4-3, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 2-5.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’, με καλάθια από τον Καραπιστόλη και τον Τσιαμπόκαλο. Οι New York Bricks μείωσαν σε 4-2 στο 3’ με καλάθι του Νίκου Πλέτσα και σε 7-5 στο 4’, χάρις σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Λιάσκος. Το Χάος πάτησε… γκάζι και προηγήθηκε με 14-7 στο 8’, έπειτα από δίποντο που σκόραρε ο Μπαλάσης και τελικά έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα με 14-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά στο +8, με 17-9, έπειτα από τρίποντο του Οικονόμου στο 11’, με τους New York Bricks να μειώνουν σε 17-11 στο 12’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Αναστασόπουλος. Ακολούθως, το Χάος ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο υπέρ τους, 30-13 στο 19’ με δίποντο από τον Τσιαμπόκαλο και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.
Αντίστοιχη εικόνα είχαμε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +20, με 33-13 στο 22’ και με 36-16 στο 23’, με τρίποντα που πέτυχαν οι Πούλος και Τσιαμπόκαλος αντίστοιχα. Οι New York Bricks μείωσαν σε 37-22 στο 26’, χάρις σε ένα δίποντο του Αναστασόπουλου. Ωστόσο, η 3η περίοδος έληξε με το Χάος να προηγείται με 41-22.
Δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι όσον αφορά στην έκβαση αυτής της αναμέτρησης πλέον και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι New York Bricks μείωσαν σε 44-26 στο 32’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Ζαβάκος, αλλά η διαφορά άνοιξε στη συνέχεια και το Χάος έφτασε στη νίκη με +25 τελικά, αφού κέρδισε με 53-28, σκορ που διαμορφώθηκε με δίποντο του Καραπιστόλη.
Player Of The Game: Ο Θανάσης Πούλος είχε το καλύτερο Efficiency για το Χάος και γενικά στο ματς, με 18, αφού τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (1/2δ., 4/8τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντική βοήθεια στους νικητές έδωσε και ο Σωτήρης Τσιαμπόκαλος, με 11 πόντους (4/4δ., 1/1τρ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 αμυντικά ριμπάουντ, έχοντας το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Στην τεράστια διαφορά στην ευστοχία των δύο ομάδων. Το Χάος είχε καλύτερα ποσοστά σε βολές (3/8 με 37,5% έναντι 0/4 με 0%), σε δίποντα (16/29 με 55,2% έναντι 11/48 με 22,9%) και σε τρίποντα (6/17 με 35,3% έναντι 2/22 με 9,1%).
Για το Χάος, υπήρξε και ένας ακόμα διψήφιος στο σκοράρισμα, ο Ευθύμης Καραπιστόλης (10π., 5/6δ., 6ρ.).
Όσο για τους New York Bricks, πρώτοι σκόρερ από κοινού ήταν οι Θανάσης Πλέτσας (7π., 2/9δ., 1/11τρ., 9ρ., 5κλ., 1ασ.) και Ισίδωρος Λιάσκος (7π., 2/4δ., 1/7τρ., 3κλ., 2ρ., 1ασ.).