Στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής για το Division 3 North Group 1 οι Mamba’s αντιμετώπισαν τους Terror East και πήραν την 4η τους νίκη για φέτος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την πρώτη περίοδο αρκετά εύστοχοι με πρωταγωνιστές τους Μπόζα (9) και από δύο πόντους ο Τάτσης. Από την άλλη πλευρά οι Mamba’s ξεκίνησαν το ίδιο εύστοχα με τους Ζυγούκη Σ. (3) και από (2) οι Ζυγούκης Γ., Γιαννόπουλος και Παπαλέξης Κ. διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου σε 11-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ροή του σκοραρίσματος από τους  φιλοξενούμενους ήταν σε άλλο επίπεδο. Οι Mamba’s με τους Παπαλέξη Ν. (9π, 3/3 τρίποντα), Ζυγούκη Γ. (8), Παπαλέξη Κ. (5), Ρίσκα (3) και από δυο πόντους οι Μπότσιος και Κοντογιάννης. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με τους Μπόζα (4), Σαπουντζή (3), Στόκα (2) και Τάτση με ένα πόντο, το σκορ του πρώτου ημίχρονου να διαμορφώνεται σε 21-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε πιο απελευθερωμένο μπάσκετ. Οι Terror East  με τους Κουλούκη, Πανουργιά και Τάτση από (2) και με ένα πόντο ο Μπόζας. Από την άλλη οι Mamba’s με τους Ζυγούκη Σ. (5), από ένα τρίποντο (3) οι Ρίσκας και Παπαλέξης Ν. και με (2) οι Ξαγοράρης και Ζυγούκης Γ. διαμόρφωσαν το σκορ τρίτης περιόδου σε 28-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το τέμπο έπεσε. Οι Mamba’s με τους Ζυγούκη Σ., Παπαλέξη Κ. και ο Ρίσκας σκόραραν από (2) πόντους. Από την άλλη για τους Terror East οι Καλοπήτας (7) και Μπόζας (3) με το αποτέλεσμα της τέταρτης περιόδου να διαμορφώνεται σε 38-59.

Τα στατιστικά μιλούν από μόνα τους. Οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι (δίποντα 16/39 (41,0%), τρίποντα 8/23 (34,8%) και βολές 3/7 (42,9%)) μάζεψαν 47 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 10 ήταν επιθετικά. Μοίρασαν 15 ασίστ συνολικά, 10 κλεψίματα με 15 λάθη στη διάρκεια του αγώνα.

MVP:  Αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζυγούκης ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη με 13 στο σύστημα αξιολόγησης. Καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Γιάννης Μπόζας ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη με 11 στο σύστημα αξιολόγησης.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο Νέστωρας Παπαλέξης ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη με 11 στο σύστημα αξιολόγησης.

Η σκληρή άμυνα και η ευστοχία από τα 6,75 των παιχτών των Mamba’s τους έδωσε την νίκη.