Σε ένα ματς που είχε ενδιαφέρον μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Bucadors έφτασαν στις έξι νίκες την Τετάρτη (17/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους Touvlakers με 63-57 για την 11η αγωνιστική της Division 4, στην περιφέρεια North. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 6-4 και ισοβαθμούν στην 4η θέση με άλλες δύο ομάδες (Survivors Veterans και ΕΜΠRISMOS). Οι ηττημένοι έπεσαν στο 4-6 και είναι στην 9η θέση μαζί με άλλες δύο ομάδες (Millwalking Trags και Φάδερς).
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ καλά το ματς και για αυτό κατάφεραν να προηγηθούν με 8-0 στο 2’, έπειτα από το δεύτερο σερί δίποντο του Ρήγα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με 8-0 σερί, ισοφάρισαν σε 8-8 στο 5’ με 2/2 βολές από τον Ηλιόπουλο. Μάλιστα, οι Touvlakers πήραν και προβάδισμα με 13-12 στο 7’, χάρις σε τρίποντο από τον Κονταμπάση, αλλά οι Bucadors ήταν αυτοί που τελείωσαν την 1η περίοδο με προβάδισμα 2 πόντων, με σκορ 17-15.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Ο Ρήγας σκόραρε στο 12’ και έκανε το 19-15 υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ οι Touvlakers μείωσαν σε 19-17 στο ίδιο λεπτό, έπειτα από ένα καλάθι του Σπανίδη. Αργά αλλά σταθερά, οι Bucadors ανέβασαν τη διαφορά και στο +10, αφού με δίποντο του Ησαΐα, ήταν μπροστά με 29-19 στο 19’ και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.
Με ένα τρίποντο από τον Μαρίνο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να μειώνουν έτσι σε 29-22 στο 21’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν όμως τη διαφορά στο +12, αφού ήταν μπροστά με 34-22 στο 21’ και με 36-24 στο 24’, με τρίποντο από τον Πόλιο και με δίποντο από τον Κομεσσάριο αντίστοιχα. Οι Touvlakers όμως ανέβασαν… στροφές και έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους, μειώνοντας σε 38-33 στο 28’, χάρις σε ένα δίποντο του Κοσκέρα. Οι Bucadors όμως έκαναν 6-0 σερί και έκλεισαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 44-33.
Το σερί συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε το 9-0 συνολικά, για να προηγηθούν με 46-33 στο 31’, μετά από το καλάθι που έβαλε ο Ησαΐας. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 57-42 στο 35’ με δίποντο από τον Πόλιο και όλα φάνηκε να έχουν τελειώσει. Όμως, οι Touvlakers δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 58-52 στο 38’ και σε 61-55 στο 39’, με τρίποντα των Βρεττού και Μαρίνου αντίστοιχα. Μείωσαν και σε 62-57 στα 6.8’’ πριν από τη λήξη, με δίποντο που έβαλε ο Κοντάμπασης. Τελικά, οι Bucadors κέρδισαν φάουλ και με μία εύστοχη βολή από τον Ζαμάνη, κέρδισαν το ματς με 63-57.
Player Of The Game: Ο Ανδρέας Παπανικολάου ήταν ο μοναδικός παίκτης των Bucadors με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, έχοντας 10 πόντους (1/2β., 3/5δ., 1/1τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 17.
Παίκτης-Κλειδί: Πολλή δουλειά για τους νικητές, έκανε και ο Γιώργος Ρήγας, που τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους (0/3β., 4/10δ.), 15 ριμπάουντ (13αμ.-2επ.) και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 14.
Που κρίθηκε το ματς: Τα βασικά στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι υπέρ των Bucadors, ήταν το ότι έβαλαν 14 παραπάνω δίποντα (25/55 με 45,5% έναντι 11/22 με 50%) και ότι μοίρασαν 10 περισσότερες ασίστ (16 έναντι 6).
Από την πλευρά των Touvlakers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Μαρίνος (24π., 8/24τρ., 1ρ.), ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μιχάλης Κοσκέρας (10π., 2/3β., 4/8δ., 0/2τρ., 15ρ., 2ασ.).