Σε ένα ματς που έγινε την Κυριακή (28/01) στο δεύτερο Κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Φάδερς κέρδισαν τους Havaliers με 71-61 για τη 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Division 4 στην περιφέρεια North. Ο Δημήτρης Διονυσιώτης ηγήθηκε για τους «Πατεράδες», με νταμπλ-νταμπλ (23π., 16ρ.), οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 6-6 και παραμένουν σε τροχιά Play Offs, ενώ οι ηττημένοι έχουν 5-7.
Από την πρώτη στιγμή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους. Άλλωστε, κατάφεραν να προηγηθούν με 10-0 στο 6’, το οποίο έγινε μετά από ένα δίποντο του Γεώργα. Με τρίποντο του Βλαδοβίτη, οι Havaliers μείωσαν σε 10-3 στο ίδιο λεπτό, ενώ έριξαν τη διαφορά και στους 6 πόντους, μειώνοντας σε 13-7 στο 8’, που διαμορφώθηκε μετά από δίποντο του Ιωαννίδη. Η 1η περίοδος τελείωσε με τους Φάδερς να προηγούνται με 16-7, χάρις σε τρίποντο του Διονυσιώτη.
Με ένα σερί 7-0 άρχισαν οι «Πατεράδες» στο δεύτερο δεκάλεπτο και με συνολικό σερί 10-0, προηγήθηκαν με 23-7 στο 12’, έπειτα από ένα τρίποντο του Κουτσοθανάση και μετά με 25-9 στο 13’, με ένα δίποντο από τον Λυμπερόπουλο. Εκεί, ήρθε η αντίδραση των Havaliers, που «έτρεξαν» σερί 14-0 και μείωσαν σε 25-23 στο 17’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Τσομπανόπουλο. Εν τέλει, οι Φάδερς ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με μικρό προβάδισμα, με 31-28.
Σχετικά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, σε 31-30 στο 21’, με ένα δίποντο από τον Τσομπανόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα σε 45-36 στο 36’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Κουτσοθανάσης. Οι Havaliers πλησίασαν, μειώνοντας σε 48-44 στο 29’, με ένα ακόμα δίποντο από τον Τσομπανόπουλο, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τους Φάδερς να προηγούνται με 50-44, έπειτα από καλάθι που έβαλε ο Λυμπερόπουλος.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 πόντους, σε 56-53 στο 37’, με γκολ-φάουλ από τον Διονύση Αρβανίτη, με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν τη διαφορά στο +8, με 61-53 στο 38’, με τρίποντο του Αχλιόπτα. Στα 41.3’’ για τη λήξη, οι Havaliers μείωσαν σε 65-61 με μία βολή του Διονύση Αρβανίτη, αλλά οι Φάδερς έκαναν δυνατό φινάλε με 6-0 σερί, με 2/2 βολές του Διονυσιώτη στα 39.5’’, με 2/2 βολές του Αχλιόπτα στα 28.3’’ και με ένα buzzer beater λέι απ, του Λυμπερόπουλου, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 71-61.
Player Of The Game: Για μία ακόμα φορά, ο Δημήτρης Διονυσιώτης αναδείχθηκε ο κορυφαίος παίκτης των Φάδερς και του αγώνα γενικά, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους (10/14β., 5/11δ., 1/1τρ.), 16 ριμπάουντ (13αμ.-3επ.), 4 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 32.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ σημαντική παρουσία στην επίθεση για τους νικητές, είχε ο Τάσος Λυμπερόπουλος με 12 πόντους (6/13δ.), 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν καταλυτικός για τους Φάδερς, αφού μάζεψαν 16 παραπάνω συνολικά (54 έναντι 38), ενώ έβαλαν και 5 περισσότερα δίποντα (21/52 με 40,4% έναντι 16/46 με 34,8%).
Πολύ καλές βοήθειες στους νικητές, έδωσε και ο Κώστας Αχλιόπτας (11π., 3/4β., 1/4δ., 2/7τρ., 8ρ., 3ασ., 1κλ.).
Από πλευράς Havaliers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Διονύσης Αρβανίτης (18π., 6/7β., 6/13δ., 0/4τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Κώστας Τσομπανόπουλος (14π., 2/2β., 6/11δ., 4ρ., 3ασ., 3κλ.), Τάσος Βλαδοβίτης (14π., 0/2β., 1/2δ., 4/11τρ., 2ρ., 1ασ.) και Ραφαήλ Φουρνάρης (10π., 2/9δ., 2/6τρ., 4ασ., 3ρ.).