Ένα πολύ ήσυχο βράδυ πέρασαν οι Havaliers την Κυριακή (03/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους Rum & Gun άνετα με 57-35 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Division 4, στην περιφέρεια North. Οι νικητές, που έφτασαν στις τρεις σερί νίκες, είχαν «καθαρίσει» από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου ήταν μπροστά με 37-7 και πλέον έχουν ρεκόρ 9-8, όντας στην 5η θέση, περιμένοντας και τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που είναι κοντά στη βαθμολογία. Οι ηττημένοι έχουν ρεκόρ 3-14 και μοιράζονται τη 12η θέση με τους Basket Walkers).
Από την πρώτη στιγμή φάνηκε το πώς θα κυλήσει το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με μόλις μία πεντάδα, δηλαδή χωρίς διαθέσιμη αλλαγή και είχαν πολύ σημαντικές ελλείψεις. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και έφτασαν να προηγούνται με 16-0 στο 8’, χάρις σε δίποντο του Κονταξή. Οι Rum & Gun σκόραραν για πρώτη φορά στο 9’ και μείωσαν σε 16-2 με καλάθι του Αντωνόπουλου, ενώ η 1η περίοδος τελείωσε με 18-2 υπέρ των Havaliers, χάρις σε δίποντο του Κονταξή στο 9’.
Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να ανεβάζουν τη διαφορά, για να φτάσουν να προηγούνται και με +30, με το υπέρ τους, 32-2 στο 18’, με δίποντο του Αργυρίδη. Στο ίδιο λεπτό σκόραρε ένα καλάθι ο Γιώργος Φούντας και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 32-4. Οι Havaliers προηγήθηκαν και με +33, με 37-4 στο 19’, χάρις σε τρίποντο του Κονταξή, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους, 37-7, αφού οι Rum & Gun μείωσαν με τρίποντο από τον Στέφανο Φούντα.
Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και οι πόντοι πλέον έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Αρχικά πάντως, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 37-14 στο 25’, έπειτα από ένα τρίποντο που έβαλε ο Αντωνόπουλος. Οι Havaliers πέτυχαν καλάθι στο 29’ με τον Αρβανίτη και προηγήθηκαν με 39-14, αλλά οι Rum & Gun σημείωσαν τρίποντο με τον Καρανάσιο και μείωσαν σε 39-17, σκορ με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.
Με τα πάντα να έχουν κριθεί ουσιαστικά, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο. Οι Rum & Gun κατάφεραν να μειώσουν σε 43-29 στο 24’, χάρις σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Αντωνόπουλος. Ωστόσο, οι Havaliers ανέβασαν… στροφές και έφτασαν στο +25 με 57-32 υπέρ τους, στο 38’, με τρίποντο του Βλαδοβίτη, για να κερδίσουν τελικά με 57-35.
Player Of The Game: Κορυφαίος για τους Havaliers ήταν ο Κώστας Τσομπανόπουλος, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (6/10δ., 0/1τρ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών, Τάσο Βλαδοβίτη, που είχε 22 πόντους (2/2β., 4/12δ., 4/14τρ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Havaliers δεν ήταν πλήρεις, αλλά είχαν εύκολο έργο, από τη στιγμή που οι Rum & Gun είχαν περισσότερες απουσίες και μάλιστα εμφανίστηκαν με μόλις 5 παίκτες στο ματς, δηλαδή χωρίς καμία διαθέσιμη αλλαγή. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 37-7 υπέρ των πρώτων, οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω.
Διψήφιος στην επίθεση για τους νικητές, ήταν και ο Γιάννης Κονταξής (12π., 3/3δ., 2/7τρ., 4ρ., 3ασ.).
Όσον αφορά στους Rum & Gun, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν ο Γιάννης Αντωνόπουλος (13π., 2/4δ., 3/14τρ., 4ρ., 3ασ., 3κλ.).