Ύστερα από την ήττα από το Μεθοδικό Νίκαιας την προηγούμενη αγωνιστική, οι ProfiterAll-Stars δεν είχαν όρεξη για… αστεία και έτσι την Τετάρτη (03/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, επανήλθαν στα ροζ φύλλα, κερδίζοντας τους Φάδερς με 74-60. Το ματς αφορούσε στην 21η αγωνιστική της Division 4, στην περιφέρεια North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, σε 16-4 και είναι στην 1η θέση, ενώ οι «Πατεράδες» έπεσαν στο 8-11 και είναι στη 10η θέση μαζί με τους Millwalking Trags.
Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Αμανατίδη για το 2-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 2’ με δίποντο του Πελεκάνου. Οι Φάδερς πέρασαν και μπροστά με 6-5 στο 3’, χάρις σε δίποντο του Κώτσου. Λίγο αργότερα, ισοφάρισαν σε 10-10 στο 7’, με νέο δίποντο του Κώτσου. Εκεί όμως, οι ProfiterAll-Stars έκαναν σερί 10-0 και με δίποντο του Αμανατίδη, προηγήθηκαν με 20-10 στο 9’, για να κλείσουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 20-12.
Με τρίποντο του Πούγια ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-12 στο 11’, ενώ σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά και στους 12 πόντους, με σκορ 28-16 στο 13’, έπειτα από τρίποντο που έβαλε ο Περικός. Οι Φάδες όμως έβγαλαν αντίδραση και σιγά-σιγά πλησίασαν, μειώνοντας σε 30-24 στο 15’ και σε 35-30 στο 18’, με δίποντο και γκολ-φάουλ αντίστοιχα, από τον Διονυσιώτη. Οι ProfiterAll-Stars πάτησαν… γκάζι όμως και προηγήθηκαν με 42-30 στο 19’, με ένα δίποντο από τον Περικό, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +10, με σκορ 42-32.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ αποφασιστικά και αρχικά ήταν μπροστά με 44-32 στο 21’ με καλάθι του Περικού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 44-34 στο ίδιο λεπτό με καλάθι από τον Διονυσιώτη, αλλά εκεί οι ProfiterAll-Stars έκαναν 10-0 σερί και ήταν μπροστά με 54-34 στο 27’, με δίποντο του Αμανατίδη. Μάλιστα, έφτασαν ακόμα και στο +25, με το υπέρ τους, 62-37 στο 29’, έπειτα από δίποντο του Καρταλίδη. Η 3η περίοδος έληξε με τους Φάδερς να πετυχαίνουν buzzer beater καλάθι με τον Διονυσιώτη και να μειώνουν σε 62-39.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ένταση υποχώρησε, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται πιο ελεύθερα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-43 στο 31’, με ένα ακόμα δίποντο του Διονυσιώτη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά μέχρι και στο +21, με 74-53 στο 37’, χάρις σε δίποντο του Πούγια. Οι Φάδερς τελείωσαν τον αγώνα με 7-0 σερί και με δίποντο του Πελεκάνου στο 39’, μείωσαν στο τελικό 74-60, με το οποίο κέρδισαν οι ProfiterAll-Stars.
Player Of The Game: Ο Ανδρέας Περικός των ProfiterAll-Stars έκανε πολύ σπουδαίο ματς, έχοντας 27 πόντους (9/13δ., 3/4τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 33.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές έκανε ο Ευθύμης Αμανατίδης με 20 πόντους (2/4β., 9/11δ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 28.
Που κρίθηκε το ματς: Οι ProfiterAll-Stars ευστόχησαν σε 6 περισσότερα τρίποντα (6/17 με 35,3% έναντι 1/10 με 10%) και μοίρασαν και 9 παραπάνω ασίστ (24 έναντι 15), ενώ πήραν τη μεγάλη διαφορά στην 3η περίοδο, όπου είχαν επί μέρους σκορ, 20-7 υπέρ τους.
Οι νικητές είχαν διψήφιο στο σκοράρισμα και τον Τάσο Πούγια (15π., 3/4β., 3/8δ., 2/8τρ., 5ασ., 4ρ.).
Από την πλευρά των Φάδερς, πρώτος σκόρερ ήταν ως συνήθως ο Δημήτρης Διονυσιώτης (20π., 4/5β., 8/12δ., 0/2τρ., 6ρ., 4ασ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Χαράλαμπος Κώτσου (18π., 9/21δ., 7ρ., 1ασ.) και Νίκος Πελεκάνος (10π., 1/4β., 3/10δ., 1/1τρ.10ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.).