Σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη την Κυριακή (07/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Basket Walkers έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ και κέρδισαν τους Rum & Gun με 81-76 για την 22η αγωνιστική της Division 4 στην περιφέρεια North. Η ομαδικότητα των νικητών κυμάνθηκε σε εντυπωσιακά επίπεδα, αφού είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό στην επίθεση. Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-17 και είναι στη 12η θέση, ενώ οι ηττημένοι έχουν 3-17.
Με καλάθι του Ανδρόνη άρχισε το ματς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο ίδιο λεπτό, χάρις σε μία βολή αρχικά από τον Καλυβιανάκη και ένα δίποντο στη συνέχεια, από τον ίδιο παίκτη. Οι «Περιπατητές» ανέκτησαν το προβάδισμα, όντας μπροστά με 6-3 στο 3’, έπειτα από ένα δίποντο του Λογοθέτη. Ακολούθησαν τρεις ισοπαλίες (6-6 στο 3’, 11-11 στο 5’, 13-13 στο 6’) και μετά οι Basket Walkers πάτησαν… γκάζι, για να προηγηθούν με διψήφιο σκορ, με 29-17 στο 9’, χάρις σε δίποντο του Νούλα. Η 1η περίοδος έληξε με καλάθι του Κοτοπούλη και τους Rum & Gun να μειώνουν σε 29-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 29-24 στο 11’, με ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Καλυβιανάκη. Με καλάθι του ίδιου παίκτη, μείωσαν και σε 31-26 στο 12’, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 14-0 σερί, για να βρεθούν μπροστά με 45-26 στο 16’, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Ανδρόνη. Μάλιστα, έφτασαν έως και το +20, με το υπέρ τους, 48-28 στο 17’, μετά από μία βολή του Παπαντώνη. Οι Rum & Gun μείωσαν σε 52-36 στο 19’, με τρίποντο που πέτυχε ο Καλυβιανάκης, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Κώνστα και τους Basket Walkers να είναι μπροστά με 54-36.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε εντυπωσιακή βραδιά στην επίθεση και συνέχισαν ανάλογα και στο δεύτερο μέρος, για να προηγηθούν με 58-36 στο 22’, με δίποντο του Νούλα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-45 στο 25’, χάρις σε δίποντο του Αντωνόπουλου. Με σερί 8-0 όμως, οι Basket Walkers έφτασαν και στο +23, με 68-45 στο 27’, έπειτα από δίποντο του Λογοθέτη. Η 3η περίοδος έληξε με τρίποντο του Κοτοπούλη και τους Rum & Gun να μειώνουν σε 70-52.
Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μην τα παρατάνε και τελικά να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μειώνοντας σε 74-65 στο 36’, μετά από ένα δίποντο του Καλυβιανάκη. Στα 30’’ για τη λήξη, οι Rum & Gun μείωσαν και σε 79-75, έπειτα από τρίποντο του Αντωνόπουλου. Ο ίδιος είχε άστοχο τρίποντο στα 20’’ για τη λήξη, αλλά ακολούθησαν 0/2 βολές του Παπαντώνη στα 18’’, για τους «Περιπατητές». Ο Κοτοπούλης με 1/2 βολές στα 8.9’’ για τη λήξη, μείωσε σε 79-76. Ο Νούλας είχε 0/2 βολές στα 7.4’’ για το φινάλε, αλλά ο Παπαντώνης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και τελικά ο ίδιος σκόραρε λέι απ, στην εκπνοή, για να διαμορφώσει το τελικό 81-76 υπέρ των Basket Walkers.
Player Of The Game: Ο Δημήτρης Νούλας ηγήθηκε για τους Basket Walkers, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (4/10β., 7/14δ., 1/6τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Σπουδαίες λύσεις έδωσε στους νικητές, ο Κώστας Κώνστας, έχοντας 15 πόντους (2/3β., 5/9δ., 1/4τρ.), 6 κλεψίματα, 4 ασίστ, 2 αμυντικά ριμπάουντ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Basket Walkers μοίρασαν 6 περισσότερες ασίστ (16 έναντι 10), ενώ έκαναν και 7 κλεψίματα παραπάνω (16 έναντι 9), έχοντας επίσης και 10 λιγότερα λάθη (12 έναντι 22).
Τρεις ακόμα παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό στην επίθεση και ήταν οι Θωμάς Παπαντώνης (13π., 3/6β., 5/14δ., 14ρ.), Δημήτρης Λογοθέτης (12π., 0/5β., 6/14δ., 9ρ., 5ασ., 4κλ.) και Αλέξης Βλάχος (11π., 0/3β., 4/8δ., 1/3τρ., 1ρ., 1ασ., 1κλ.).
Για τους Rum & Gun, πρώτος σκόρερ με τρομερό ματς, ήταν ο Εμμανουήλ Καλυβιανάκης (42π., 4/9β., 13/25δ., 4/10τρ., 10ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Σαράντος Κοτοπούλης (23π., 4/6β., 8/16δ., 1/3τρ., 19ρ., 3τάπ., 1ασ.) και Γιάννης Αντωνόπουλος (11π., 1/5δ., 3/6τρ., 8ρ., 3ασ., 1κλ.).