Το πρώτο παιχνίδι τους, στο φετινό πρωτάθλημα έδωσαν δύο ομάδες την Πέμπτη (19/10) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ και ο Kolossos Sourmenwn μπήκε με το… δεξί, αφού κέρδισε τους Rum & Gun με 52-37 για τη 2η αγωνιστική της Division 4, στην περιφέρεια North. Στην πρεμιέρα, η ομάδα από τα Σούρμενα είχε ρεπό, ενώ το παιχνίδι των φιλοξενούμενων είχε αναβληθεί.
Με καλάθι του Γκορίλα ξεκίνησε το παιχνίδι και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’. Ακολούθως, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Rum & Gun να παίρνουν το πρώτο προβάδισμά τους, στο 5’, με 7-6, με μία εύστοχη βολή που είχε ο Μπριλλάκης. Ο Kolossos Sourmenwn βρήκε ρυθμό όμως στη συνέχεια και με σερί 6-0, ολοκλήρωσε την 1η περίοδο μπροστά με 12-7 με μία εύστοχη βολή από τον Τρεμούλη.
Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό, με αποτέλεσμα να φτάσουν δύο φορές σε νταμπλ σκορ, με 14-7 στο 11’ με δίποντο του Τρεμούλη και με 18-9 στο 13’ με δίποντο από τον Μπάστα. Οι Rum & Gun μείωσαν δύο φορές στους 7 πόντους, σε 18-11 στο 14’ με καλάθι του  Γεωργόπουλου και σε 21-14 στο 17’, με μία βολή από τον Εμμανουήλ Καλυβιανάκη. Ωστόσο ο Kolossos Sourmenwn τελείωσε δυνατά το πρώτο ημίχρονο με 6-0 σερί, για να φτάσει στο +13, με 27-14, χάρις σε ένα τρίποντο του Τριανταφυλλίδη.
Με τη… φόρα που είχαν πάρει, συνέχισα και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, που πολύ γρήγορα έφτασαν και στο +20, με σκορ 35-15 στο 26’, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Καλτσούνης. Οι Rum & Gun μείωσαν σε 35-18 στο 27’, χάρις σε μία βολή του Μπριλλάκη και ένα δίποντο του Γεωργόπουλου. Ο Kolossos Sourmenwn συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά όμως, φτάνοντας και στο +21, με 39-18 στο 29’ με καλάθι του Τρεμούλη, ενώ η 3η περίοδος έληξε με 39-20, αφού μείωσε ο Κοτοπούλης με δίποντο για τους φιλοξενούμενους.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, παίχτηκε πιο ελεύθερο μπάσκετ και από τις δύο μεριές, αφού ουσιαστικά το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Οι Rum & Gun μείωσαν τη διαφορά στους 12 πόντους, κάνοντας σερί 7-0, για το 39-27 στο 24’, με ένα δίποντο από τον Γεωργόπουλο. Εκεί, η ομάδα από τα Σούρμενα αντέδρασε και προηγήθηκε με 49-33 στο 38’ με μία βολή του Μπάστα, ενώ το τελικό σκορ ήταν 52-37.
Player Of The Game: Εξαιρετικό ματς έκανε ο Γιώργος Μπάστας, που έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, με 15 πόντους (6/9β., 3/6δ., 1/3τρ.), 12 ριμπάουντ (11αμ.-1επ.), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους New York Bricks έκανε και ο Δημήτρης Γκορίλας με 10 πόντους (2/6β., 4/6δ.), 14 ριμπάουντ (9αμ.-5επ.) και 18 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι παντού, δηλαδή στις βολές (11/21 με 52,4% έναντι 4/8 με 50%), στα δίποντα (16/41 με 39% έναντι 15/43 με 34,9%) και στα τρίποντα (3/19 με 15,8% έναντι 1/16 με 6,3%).
Από τη μεριά των Rum & Gun ξεχώρισε ο Γιάννης Γεωργόπουλος με νταμπλ-νταμπλ και συγκεκριμένα με 18 πόντους (9/21δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.