Ένα ματς-θρίλερ έγινε την Κυριακή (05/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους Bucadors να… επιβιώνουν στο τέλος, επικρατώντας των Millwalking Trags με 42-41 μετά από μεγάλη μάχη. Ήταν ένα παιχνίδι για την 4η αγωνιστική στην περιφέρεια North της Division 4, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 3-1, ενώ οι ηττημένοι είναι πλέον στο 0-3.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… φόρα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0 στο 3’, έπειτα από τρίποντο του Κατσακιώρη. Οι Bucadors έβγαλαν αντίδραση όμως και μείωσαν αρχικά σε 7-4 στο 5’, μετά από μία εύστοχη βολή του Παπανικολάου και εν συνεχεία ισοφάρισαν σε 9-9 στο 8’, με δίποντο από τον Πόλιο. Οι Millwalking Trags όμως, έκαναν 4-0 σερί και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 13-9, χάρις σε ένα δίποντο από τον Πολύδωρο.
Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά οι Millwalking Trags προηγήθηκαν με 15-11 στο 14’ και μετά με 17-14 στο 17’ με καλάθια από τον Ζαφάρα και τον Πολύδωρο. Ακολούθως όμως, οι Bucadors ανέκτησαν τον έλεγχο και έκαναν ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων, με 24-17, σκορ που διαμορφώθηκε με δίποντο που σημείωσε ο Κομεσσάριος.
Στο δεύτερο μέρος, το σερί έσπασε άμεσα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 24-19 στο 21’, χάρις σε ένα καλάθι από τον Χαλικιά. Μάλιστα, αργά αλλά σταθερά, πλησίασαν και στον πόντο, μειώνοντας σε 28-27 στο 27’, χάρις σε δίποντο από τον Άγγελο Τσαβαρή. Ο Σμοκοβίτης με γκολ-φάουλ, έβαλε μπροστά τους Bucadors με 31-27 στο 28’, οι οποίοι τελικά προηγήθηκαν με 32-29 στο φινάλε της 3ης περιόδου, χάρις σε μία εύστοχη βολή από τον Πόλιο.
Η μεγάλη μάχη έγινε φυσικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά σε 32-32 στο 31’ με τρίποντο του Άγγελου Τσαβαρή, αλλά με σερί 8-0, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +8 με 40-32 στο 33’, έπειτα από δίποντο του Δημολιάνη. Οι Millwalking Trags έκαναν όμως 9-0 σερί και προηγήθηκαν με 41-40 στο 38’ με λέι απ, του Ζαφάρα. Οι Bucadors πέρασαν εκ νέου μπροστά με 42-41 στο 39’ με καλάθι του Δημολιάνη. Ο Ζαφάρας κέρδισε φάουλ στα 4.1’’ για τη λήξη, αλλά έχασε και τις δύο βολές. Πήρε όμως ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και σούταρε δίποντο αμέσως, αλλά τον σταμάτησε με κόψιμο ο Ζαμάνης και έτσι οι Bucadors έφυγαν με τη νίκη, με το 42-41 να είναι το τελικό σκορ, υπέρ τους.
Player Of The Game: Ο Παναγιώτης Δημολιάνης είχε το καλύτερο Efficiency των Bucadors με 11, τελειώνοντας τον αγώνα με 6 πόντους (2/2β., 2/5δ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Ο μόνος παίκτης των νικητών που ήταν διψήφιος στην επίθεση, ήταν ο Παναγιώτης Ζαμάνης με 12 πόντους (2/7β., 5/11δ., 0/4τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ζαφάρας έχασε τις δύο βολές στα 4.1’’ και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δέχθηκε τάπα από τον Ζαμάνη και έτσι οι Bucadors πήραν τη νίκη.
Από τη μεριά των Millwalking Trags, ο μόνος παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν ο Κώστας Ζαφάρας (10π., 0/4β., 5/12δ., 0/1τρ., 4ρ., 4ασ., 2κλ.).