Οι Φάδερς πέτυχαν την πρώτη νίκη τους, την Κυριακή (05/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους Rum & Gun με 60-48 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της περιφέρειας North, στη Division 4. Οι «Μπαμπάδες» είχαν περισσότερες λύσεις στον πάγκο και πλέον έπιασαν στο ρεκόρ (1-2) τους αντιπάλους τους, οι οποίοι αγωνίστηκαν με σημαντικές ελλείψεις και έχοντας μόνο μία διαθέσιμη αλλαγή. Ηγέτης τους, ήταν ο... συνήθης ύποπτος, Δημήτρης Διονυσιώτης, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.
Πολύ ανταγωνιστική ήταν η αρχή και από τις δύο πλευρές, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αμέτρητες φορές. Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με σκόρερ τον Διονυσιώτη, ενώ ο Καλυβιανάκης με τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 3-2 στο 2’. Οι Rum & Gun ήταν μπροστά και με 7-5 στο 4’ με δίποντο του Καλυβιανάκη, αλλά οι Φάδερς ανέκτησαν το προβάδισμα και βρέθηκαν και στο +6, με 14-8, έπειτα από δίποντο του Μαντέλου, για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +4, με σκορ 14-10.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Rum & Gun έδειξαν διάθεση να πλησιάσουν και μάλιστα ισοφάρισαν εις διπλούν, σε 14-14 στο 11’ και σε 16-16 στο 12’ και τις δύο φορές με καλάθια που πέτυχε ο Καλυβιανάκης. Οι Φάδερς όμως πίεσαν και άρχισαν να εκμεταλλεύονται τις περισσότερες λύσεις που είχαν αριθμητικά, για να κάνουν 8-0 σερί και να προηγηθούν με 24-16 στο 15’ με ένα δίποντο του Κώτσου, ενώ με 2/2 βολές του Λυμπερόπουλου, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +12, με το υπέρ τους, 33-21.
Σχετικά με το δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να ελέγχουν τον ρυθμό, όντας μπροστά με 37-25 στο 22’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Λυμπερόπουλο. Ωστόσο, οι Rum & Gun «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 και μείωσαν σε 37-33 στο 27’ και σε 38-34 στο 28’, με ένα δίποντο και μία εύστοχη βολή αντίστοιχα, από τον Καλυβιανάκη. Τελικά, οι Φάδερς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, κλείνοντας την 3η περίοδο μπροστά με +11, με 45-34, χάρις σε δίποντο του Διονυσιώτη.
Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +13 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με σκορ 47-34 στο 31’ με καλάθι του Πελεκάνου, αλλά με 5-0 σερί, οι Rum & Gun μείωσαν σε 47-39 στο 32’, αλλά και σε 49-41 στο 33’ και τις δύο φορές με δίποντα από τον Μπριλλάκη. Δεν είχαν όμως άλλες αντοχές, με τους Φάδερς να ανοίγουν τη διαφορά μέχρι και στο +15, με 60-45 στο 39’ με δίποντο από τον Κωνσταντάτο, για να κερδίσουν εν τέλει με 60-48.
Player Of The Game: Τα… πάντα όλα έκανε ο Δημήτρης Διονυσιώτης για τους Φάδερς, που είχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (3/3β., 5/10δ., 1/3τρ.), 14 ριμπάουντ (9αμ.-5επ.), 6 κλεψίματα, 5 ασίστ, 2 τάπες και το καλύτερο Efficiency με 35.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης του, για τους νικητές, ήταν ο Τάσος Λυμπερόπουλος με 15 πόντους (1/2β., 7/16δ., 0/1τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Η διαφορά έγινε στις… ανάσες, αφού οι Φάδερς είχαν συνολικά 8 διαθέσιμους παίκτες, ενώ οι αντίπαλοί τους, μόνο 6 και έτσι στο τέλος έμειναν από δυνάμεις.
Για τους Rum & Gun όλα τα λεφτά ήταν ο φοβερός και τρομερός Εμμανουήλ Καλυβιανάκης που σταμάτησε στους 30 πόντους (6/12β., 9/13δ., 2/8τρ.), έχοντας επίσης 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.), 2 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.