Την… υπογραφή του Σπύρου Θεοδώρου που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ (22π., 13ρ., 7ασ.) είχε το ματς που έγινε την Τετάρτη (15/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου οι Φάδερς κέρδισαν τους Bucadors με 72-66. Ήταν ένα παιχνίδι που αφορούσε στην 5η αγωνιστική της περιφέρειας North στη Division 4 και πλέον οι «Μπαμπάδες» βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-2, ενώ από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-2.
Αρκετά ισορροπημένη ήταν η αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν συχνά το προβάδισμα. Ο Βότσαρης πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς, για το 2-0 των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο 1’, χάρις σε τρίποντα από τον Γεώργα, ενώ πήγαν και στο 5-2 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Κώτσου. Οι Bucadors από τη μεριά τους, βρέθηκαν μπροστά με 11-7 στο 6’ και με 13-11 στο 7’, με καλάθια από τον Ρήγα και τον Κομεσσάριο. Ωστόσο, η 1η περίοδος έληξε με τους Φάδερς να κάνουν σερί 5-0 και με δίποντο του Θεοδώρου να προηγούνται με 16-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους, φτάνοντας στο συνολικό 8-0, για να προηγηθούν με 19-13 στο 11’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Θεοδώρου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-18 στο 12’ με δίποντο από τον Ζαμάνη, αλλά μετά οι «Μπαμπάδες» πάτησαν… γκάζι και «έτρεξαν» σερί 6-0, για να προηγηθούν με 27-18 στο 15’ μετά από ένα δίποντο του Μαντέλου. Οι Bucadors απάντησαν με δικό τους, 6-0 σερί και μείωσαν σε 27-24 με δίποντο του Ζαμάνη και με αυτό το σκορ υπέρ των Φάδερς, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους, στο 8-0 και μείωσαν στον πόντο, σε 27-26 στο 21’ με 2/2 βολές από τον Δημολιάνη, ωστόσο οι «Μπαμπάδες» σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά στο +9, με σκορ 37-28 στο 23’, με 41-32 στο 25’ και με 43-34 στο 26’, με τρίποντο του Αχλιόπτα, με δίποντο του Θεοδώρου και με δίποντο του Αχλιόπτα αντίστοιχα. Ακολούθησε 9-0 σερί των Bucadors, που ισοφάρισαν σε 43-43 στο 28’ έπειτα από 2/2 βολές του Ζαμάνη, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με τους Φάδερς να έχουν μικρό προβάδισμα με 46-45.
Με διαδοχικές εναλλαγές στο προβάδισμα άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 47-46 με καλάθι από τον Κομεσσάριο και τους «Μπαμπάδες» να προσπερνούν με 48-47 στο 31’ με 2/2 βολές του Θεοδώρου. Οι Bucadors προηγήθηκαν ξανά με 49-48 στο 32’ και με 51-50 στο 33’ με δίποντα από τον Δημολιάνη και τον Πόλιο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού και βρέθηκαν να προηγούνται με 68-60 στο 38’ μετά από τρίποντο του Αχλιόπτα. Με τρίποντο του Πόλιου, οι Bucadors μείωσαν σε 68-66 στο 39’. Τελικά, ο Κωνσταντάτος είχε 2/2 βολές στα 22.8’’ πριν από το φινάλε, για το 70-66. Ο Πόλιος αστόχησε σε τρίποντο και ο Θεοδώρου διαμόρφωσε το τελικό 72-66 υπέρ των Φάδερς με 2/2 βολές στα 15/2’’ πριν από τη λήξη.
Player Of The Game: Απίστευτο ματς από τον Σπύρο Θεοδώρου των Φάδερς, αφού πλησίασε στο τριπλ-νταμπλ, έχοντας 22 πόντους (8/8β., 7/20δ., 0/1τρ.), 13 ριμπάουντ (6αμ.-7επ.), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ κομβική παρουσία είχε ο Κώστας Αχλιόπτας για τους νικητές, έχοντας 16 πόντους (2/4δ., 4/7τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 18 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Καθοριστικές ήταν οι 2/2 βολές του Κωνσταντάτου στα 22.8’’ για τη λήξη, όπου έκανε το 70-66. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Πόλιου και ο Θεοδώρου είχε 2/2 βολές στα 15.2’’ για το τέλος, για να διαμορφωθεί το τελικό 72-66 υπέρ των Φάδερς.
Ένας ακόμα παίκτης των νικητών ήταν διψήφιος στην επίθεση και αυτός ήταν ο Κοσμάς Κωνσταντάτος (14π., 2/2β., 3/6δ., 2/6τρ., 3ρ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Bucadors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παναγιώτης Ζαμάνης (18π., 2/4β., 5/9δ., 2/6τρ., 7ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Παναγιώτης Δημολιάνης (12π., 2/2β., 5/13δ., 5ρ., 4ασ., 2κλ.) και Βασίλης Πόλιος (10π., 0/4β., 2/3δ., 2/6τρ., 7ρ., 3ασ.).