Ένα ματς ακατάλληλο για… καρδιακούς διεξήχθη την Πέμπτη (30/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους Φάδερς να γίνονται η πρώτη ομάδα που κερδίζουν στο φετινό πρωτάθλημα, τους ProfiterAll-Stars, με το τελικό σκορ να είναι 66-65 στην παράταση (κ.δ. 56-56). Ο Σπύρος Θεοδώρου ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους νικητές, αφού ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου. Ο αγώνας αφορούσε στην 8η αγωνιστική της Division 4, για την περιφέρεια North και πλέον οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 3-4, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 6-1.
Από την πρώτη στιγμή του αγώνα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να είναι πιο συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’ έπειτα από τρίποντο του Διονυσιώτη. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν ρυθμό και έτσι η διαφορά πήγε και σε διψήφια επίπεδα, με σκορ 15-5 στο 6’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Θεοδώρου. Τελικά, η 1η περίοδος έκλεισε με 17-12 υπέρ των Φάδερς, αφού μείωσε με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή, ο Περικός για τους ProfiterAll-Stars.
Καλά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να φτάσουν δύο φορές στο +7, με 19-12 στο 12’ και με 21-14 στο 13’, με δίποντα που πέτυχαν οι Θεοδώρου και Τισσίζης αντίστοιχα. Οι ProfiterAll-Stars άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 22-22 στο 17’, με δίποντο του Αμανατίδη, ενώ πέρασαν και μπροστά με 27-25 στο 19’ με 2/2 βολές από τον ίδιο παίκτη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε όμως ισόπαλο με 27-27, αφού για τους Φάδερς ισοφάρισε ο Λυμπερόπουλος με 2/2 βολές.
Πάλι όμως, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλά και στο δεύτερο μέρος, όπου άρχισαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 33-27 στο 22’, έπειτα από δίποντο του Διονυσιώτη, ενώ έφτασαν και στο +8, με 37-29 στο 25’, χάρις σε δίποντο που έβαλε ο Θεοδώρου. Οι ProfiterAll-Stars όμως αντέδρασαν εκ νέου και μείωσαν στον πόντο, σε 40-39 στο 29’ με δίποντο του Παγώνη. Εν τέλει, η 3η περίοδος έληξε με τους Φάδερς να είναι μπροστά με 42-39, που διαμορφώθηκε με καλάθι που πέτυχε ο Κώτσου.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν άλλες δύο φορές στο +7, με 50-43 στο 34’ και με 52-45 στο 36’, με δίποντα που έβαλαν οι Τισσίζης και Πελεκάνος. Το σκορ έγινε και 56-50 στο 38’ με δίποντο του Τισσίζη, αλλά οι ProfiterAll-Stars έκλεισαν την περίοδο με 6-0 σερί και ισοφάρισαν σε 56-56 με 1/2 βολές από τον Καρταλίδη στα 11.7’’ για τη λήξη. Ο Τισσίζης αστόχησε σε τρίποντο για τους Φάδερς και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να έχουν το μομέντουμ, λόγω της ανατροπής που είχαν κάνει και άρχισαν με το υπέρ τους, +4, με 60-56 στο 41’ μετά από δίποντο του Καρταλίδη. Μάλιστα, οι ProfiterAll-Stars ήταν μπροστά και στο 43’, με 65-62, χάρις σε 2/2 βολές από τον Αμανατίδη. Οι Φάδερς μείωσαν στο 44’ σε 65-63 με 1/2 βολές του Διονυσιώτη και τελικά πήραν τη μεγάλη νίκη με το buzzer beater τρίποντο του Θεοδώρου, που διαμόρφωσε το τελικό 66-65 υπέρ της ομάδας του.
Player Of The Game: Νταμπλ-νταμπλ έκανε για άλλο ένα παιχνίδι ο Διονύσης Διονυσιώτης, που είχε το καλύτερο Efficiency των Φάδερς με 21, ενώ προσέφερε 14 πόντους (3/9β., 4/6δ., 1/2τρ.), 17 ριμπάουντ (15αμ.-2επ.) και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Προφανώς μιλάμε για τον Σπύρο Θεοδώρου, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τρίποντο, ενώ γενικά ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους (5/13β., 6/18δ., 2/4τρ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 10.
Που κρίθηκε το ματς: Είναι προφανές ότι τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, όπου ο Θεοδώρου έβαλε το τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 66-65 υπέρ των Φάδερς.
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους νικητές, ήταν και ο Τάσος Λυμπερόπουλος με 12 πόντους (4/8β., 4/12δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Κορυφαίος για τους ProfiterAll-Stars ήταν ο Ευτύχης Αμανατίδης (27π., 9/11β., 9/18δ., 13ρ., 1τάπ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Χρήστος Καρταλίδης (13π., 3/4β., 5/13δ., 8ρ., 2ασ.) και Ανδρέας Περικός (13π., 6/10β., 2/6δ., 1/10τρ., 6ρ., 2κλ.).