Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου group του 2ου Division (north) οι Tragics αναμετρήθηκαν με τους Tesseract! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 1 ημίχρονο. Ύστερα οι Tragics πάτησαν το πόδι στο γκάζι μετέτρεψαν το 34-36 σε 36-50 και πήραν εν τέλει μια εύκολη νίκη με σκορ 45-66!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση. 18-16 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Tesseract να δημιουργούν μια ισχνή διαφορά 2 πόντων. Για τους γηπεδούχους 5 πόντους έβαλε ο Γεωργακόπουλος και 4 ο Λοϊζος. 7 είχε ο Γκόρος και 5 ο Ντάσιος για τους Tragics!

Μπροστά στο σκορ πέρασαν οι Tragics στην 2η περίοδο. Με οδηγό τον μαέστρο Γκόρο κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Μετέτρεψαν το -2 σε +6 και έδειχναν να πατάνε καλά στο παρκέ. 7-15 ήταν το επιμέρους σκορ. Για τους Tesseract 2 καλάθια είχε ο Βουδούρης. 2 τρίποντα πέτυχε ο Γκόρος και 3 σερί καλάθια ο Βαρθαλίτης για τους φιλοξενούμενους.

Οι Tragics συνέχισαν σε υψηλό τέμπο στο 3ο δεκάλεπτο. Έβαλαν πολλά τρίποντα, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν στο +14. Πρωτεργάτης ήταν ο Κομιανός με 3 σερί τρίποντα. 4 ακόμα πόντους έβαλε ο Αβαράκης. Για τους μέτριους αμυντικά Tesseract 2 τρίποντα είχε ο Μακρής.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η 4η περίοδος. Οι Tragics ήταν καταιγιστικοί σε άμυνα και επίθεση και εν τέλει κατάφεραν να φτάσουν στο +21, παίρνοντας μια εύκολη νίκη. 45-66 ήταν το τελικό σκορ, ενώ 9-16 έληξε η περίοδος. Για τους νικητές Χριστακίδης και Αβαράκης πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος. Για τους ηττημένους 2 καλάθια είχε ο Κάκκας και 3 πόντους ο Διαθεσόπουλος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Γκόρος με 17 πόντους,11 ριμπάουντ (7-4), 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 33 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Α. Μακρής με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ (4-2), 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Δ. Ντάσιος με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ (7-4), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής!