Οι Basket Walkers επικράτησαν 60-50 των Rum & Gun, για την 9η αγωνιστική της Division 4. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν το ντέρμπι της ουράς και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, ανεβαίνοντας στο 1-7. Από την άλλη, οι αντίπαλοι τους έφτασαν τις πέντε σερί ήττες κι είναι πλέον στο 1-6.

Το καλό ξεκίνημα των Basket Walkers έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν με 20-4 (7’), ενώ με επιμέρους 15-3 στο δεύτερο δεκάλεπτο «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +21 (35-14 στο 15’). Οι Rum & Gun δεν εγκατέλειψαν τη μάχη και σερί 11-0, πλησίασαν στο -10 (35-25) στο 21’, αλλά οι Basket Walkers, με πρωτοστάτη τον Αργύρη, «απάντησαν» με δέκα διαδοχικούς πόντους και βρέθηκαν ξανά στο +20 (45-25). Τα καλάθια του Λογοθέτη επέστρεψαν στην ομάδα του να μπει στην τελευταία περίοδο, έχοντας προβάδισμα 23 πόντων (54-31).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν αξιόλογη προσπάθεια και με τα τρίποντα του Αντωνόπουλου πλησίασαν στο -12 (58-46 στο 36’), αλλά είχαν πολύ δρόμο για την ολική ανατροπή. Ο Λογοθέτης έκανε το 60-46 (38’), έκοψε τη φόρα των αντιπάλων κι ουσιαστικά «σφράγισε» την πρώτη νίκη της ομάδας του.

Player of the Game: Ο Κώστας Αργύρης συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των Basket Walkers με την ενέργεια του και το all around παιχνίδι του. Συγκεκριμένα, είχε 14 πόντους (7/11 δίποντα), 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Παίκτης «κλειδί» ο Δημήτρης Λογοθέτης, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ και με τα καλάθια του στο δεύτερο ημίχρονο, διασφάλισε τη νίκη των Basket Walkers. Μάλιστα, ήταν αυτός που «σφράγισε» την πρώτη νίκη, κάνοντας το 60-46. Συνολικά είχε 20 πόντους (9/18 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Που κρίθηκε: Στο καλό ξεκίνημα των Basket Walkers, οι οποίοι προηγήθηκαν 20-4, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Καθοριστικό στοιχείο και το γεγονός ότι βρήκαν «απαντήσεις» στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι Rum & Gun έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν.