Ένα ματς που έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, έγινε το Σάββατο (10/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους Slow Leopards να παίρνουν τελικά την τρίτη σερί νίκη τους, με σκορ 55-54 κόντρα στο Χάος για τη 15η αγωνιστική του Group 1 της Division 3. Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, δηλαδή 4-11. Πάντως, το Χάος κράτησε τη διαφορά, αφού είχε νικήσει στο ματς του πρώτου γύρου με +14 (48-34).
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τους φιλοξενούμενους, που με δίποντο του Μπαλάση προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 2’ με 4-2, με 2/2 βολές από τον Ζήρο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 7-6 στο 6’, έπειτα από ένα δίποντο του Καθαράκη. Ακολούθησε ένα 10-0 σερί για τους Slow Leopards, που βρέθηκαν μπροστά με 17-6 στο 7’ με 2/2 βολές από τον Μαυρεπή, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο στο +10, με 21-11, μετά από buzzer beater τρίποντο από τον Ζήρο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα καλύτεροι και η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο. Έτσι, προηγήθηκαν με 27-11 στο 14’, χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Μαυρεπής. Μάλιστα, οι Slow Leopards ανέβασαν τον δείκτη του σκορ και στο +19, με 36-17 στο 18’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Ζήρου. Το πρώτο ημίχρονο όμως, ολοκληρώθηκε με το Χάος να κάνει 7-0 σερί και να μειώνει σε 36-24, με buzzer beater δίποντο από τον Οικονόμου.
Αυτό το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και συνολικά έφτασε στο 14-0, αφού το Χάος μείωσε και σε 36-31 στο 24’, με ένα δίποντο από τον Λάμπο. Οι Slow Leopards όμως αντέδρασαν άμεσα και «έσφιξαν» την άμυνά τους, με συνέπεια να κάνουν ένα σερί 10-0 και να κλείσουν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 46-31, που διαμορφώθηκε με μία βολή από τον Θεοδωρόπουλο.
Η διαφορά μεγάλωσε και πήγε και στο +16 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Ζήρο να σκοράρει δίποντο και να κάνει το 48-32 στο 31’. Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, μειώνοντας σε 52-44 στο 35’, έπειτα από δίποντο του Πούλου και ισοφάρισαν σε 54-54 στο 39’, με δίποντο από τον Κοραλή. Στα 52.4’’ για τη λήξη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 55-54 με μία βολή από τον Κουτσομάρκο. Τελικά, στα 13’’ για τη λήξη, ο Κοραλής του Χάους, είχε 0/2 βολές, ενώ το ίδιο έκανε και ο Πετρίδης των Slow Leopards στα 11.2’’. Η τελευταία επίθεση ήταν των φιλοξενούμενων, που αρχικά έχασαν δίποντο με τον Πούλο στα 5’’ για το τέλος και στη συνέχεια αστόχησε ο Λάμπος σε μακρινό σουτ στην εκπνοή. Έτσι, οι Slow Leopards κέρδισαν με 55-54.
Player Of The Game: Φοβερό ματς για τους Slow Leopards έκανε ο Διονύσης Ζήρος, που είχε και νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους (9/13β., 7/15δ., 1/5τρ.), 14 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Διψήφιος στο σκοράρισμα από την πλευρά των νικητών ήταν και ο Σταύρος Θεοδωρόπουλος, που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (1/6β., 4/6δ., 1/4τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Είναι εμφανές ότι τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το Χάος είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά οι Πούλος και Λάμπος αστόχησαν στην τελευταία επίθεση.
Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Πούλος (16π., 2/3β., 4/13δ., 2/7τρ., 6ρ., 4ασ., 4κλ.). Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Παναγιώτης Λάμπος (15π., 1/1β., 7/12δ., 24ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Δημήτρης Κοραλής (11π., 2/2β., 3/6δ., 1/2τρ., 2ρ., 2τάπ.).