Ένα ματς εξαιρετικό για έναν ουδέτερο φίλο του μπάσκετ, που περιείχε πάρα πολύ θέαμα, έγινε τη Δευτέρα (29/05) στην Καισαριανή, με την Euroxxsummer να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση και να πετυχαίνει το «2 στα 2», κερδίζοντας την LP Clinic με 104-87. Ήταν ένα παιχνίδι που αφορούσε στη 2η αγωνιστική της περιφέρειας North-East, στην Atlas Summer League 1 και οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητοι, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους, στο 2-0, με τους φιλοξενούμενους από τη μεριά τους, να υποχωρούν στο 0-2.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα, ήρθε από την LP Clinic και το πέτυχε ο Λειβαδιάς, για να κάνει το 2-0 στο 1’. Οι γηπεδούχοι όμως πατούσαν εξαιρετικά στο παρκέ και έπιασαν έναν «τρελό» ρυθμό, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 18-6 στο 5’ με καλάθι του Συριανού στον αιφνιδιασμό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-12 στο 7’ μετά από ένα δίποντο του Χαραλαμπίδη, ενώ η Euroxxsummer πάτησε… γκάζι και έφτασε στο +15, με 28-13 στο 9’ έπειτα από δίποντο του Ορφανού, με την 1η περίοδο να λήγει τελικά με σκορ 28-16.
Καλύτερα άρχισε η LP Clinic στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με ένα σερί 6-0, μείωσε σε 28-22 στο 12’ με ένα δίποντο από τον Παπαδημητρίου, ενώ στο 17’ πλησίασε και στους 3 πόντους, με τον Μεντζέλο να σκοράρει μία βολή και να κάνει το 37-34. Εκεί όμως, η Euroxxsummer άλλαξε… ταχύτητα πάλι και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +16, με 54-38, έχοντας «τρέξει» ένα επί μέρους σκορ 17-4.
Όπως συνέβη και στη 2η περίοδο, έτσι και στην έναρξη του δευτέρου μέρους, η LP Clinic μπήκε πιο συγκεντρωμένα και με σερί 6-0, μείωσε σε 54-44 στο 22’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Τσαλής, ενώ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και σε 62-56 στο 27’ με ένα δίποντο από τον Χαραλαμπίδη. Η Euroxxsummer όμως, είχε και πάλι τις «απαντήσεις», για να ανοίξει τη διαφορά στο +12, με 72-60 στο 29’ με ένα δίποντο από τον Θωμά Δημητρό, με το σκορ να είναι 72-62 με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.
Περνάμε στην 4η και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, όπου αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν δυνατά και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς. Κι αυτό διότι βρέθηκαν στο +20, με 86-66 στο 34’, έπειτα από ένα δίποντο του Συριανού. Η LP Clinic μείωσε σε 86-71 στο 35’, χάρις σε 2/2 βολές από τον Μεντζέλο, αλλά δεν άλλαξε κάτι άλλο και η Euroxxsummer πήρε τη νίκη με 104-87.
MVP: Αν και υπήρξαν τρεις συμπαίκτες του, που σκόραραν περισσότερο, ο Ορφανός είναι δικαίως ο πολυτιμότερος παίκτης, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους (1/4β., 9/11δ., 0/5τρ.), 16 ριμπάουντ (9αμ.-7επ.), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 38!
Παίκτης-Κλειδί: Ο Θωμάς Δημητρός έκανε πολλές δουλειές μέσα στο παρκέ, έχοντας και νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους (2/3β., 7/11δ., 3/10τρ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 30 στο Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η πολύ μεγάλη διαφορά έγινε σε δύο τομείς. Στο γεγονός ότι η Euroxxsummer πέτυχε 9 περισσότερα τρίποντα (15/48 με 31,3% έναντι 6/20 με 30%) και έδωσε 14 παραπάνω ασίστ (29 έναντι 15).
Πρώτος σκόρερ για την Euroxxsummer ήταν ο Καρνέσης με 28 πόντους (1/3β., 9/25τρ.), 8 ασίστ, 4 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ διψήφιος ήταν και ο Συριανός με 22 πόντους (1/2β., 9/12δ., 1/3τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.) και 3 ασίστ.
Μπορεί να μην τα κατάφερε η LP Clinic, αλλά είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Χαραλαμπίδης με 19 πόντους (5/10β., 4/10δ., 2/4τρ.), 10 ριμπάουντ (6αμ.-4επ.), 4 ασίστ και 1 τάπα. Ο  Λειβαδιάς είχε επίσης νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (2/3β., 7/8δ.,) και 16 ριμπάουντ (12αμ.-2επ.). Ο Μεντζέλος προσέφερε 15 πόντους (3/3β., 6/10δ., 0/2τρ.), 5 ασίστ, 4 αμυντικά ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Ο Παπαδημητρίου είχε 13 πόντους (5/7β., 4/10δ.), 5 ριμπάουντ (1αμ.-4επ.) και 1 ασίστ. Τέλος, ο Τσαλής είχε 10 πόντους (4/4β., 3/3δ., 0/5τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.) και 1 κλέψιμο.