Σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο από την αρχή μέχρι το τέλος του, οι Fatherland Havaliers πήραν δύσκολα τη νίκη επί των Athens Bulls με 61-57 για τη 10η αγωνιστική της AtlasLeague 2, στο 2nd Group της περιφέρειας North του ΟΑΚΑ, τη Δευτέρα (19/12). Πλέον, έχουν ρεκόρ 6-4, ενώ οι αντίπαλοί τους, υποχώρησαν στο 3-7. Ο Αποσκίτης έκανε τη διαφορά, όντας «clutch» και ειδικά στην 4η περίοδο, όπου έβαλε πολύ μεγάλα σουτ. Μάλιστα, πέτυχε τους 15 από τους 26 πόντους του, στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην αρχή του αγώνα, οι Athens Bulls ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 9-4 στο 5’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Καλφόπουλος. Ωστόσο, οι Fatherland Havaliers έβγαλαν αντίδραση και «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί, κάτι που τους επέτρεψε να κλείσουν την 1η περίοδο, έχοντας προβάδισμα με 5 πόντους διαφορά, δηλαδή με 14-9, σκορ που διαμορφώθηκε με δίποντο που πέτυχε ο Αρτέμης Ζαφειρόπουλος.

Οι Athens Bulls άρχισαν με ένα σερί 5-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν σε 14-14 στο 12’, με μία εύστοχη βολή από τον Σχοινά. Εκεί ήρθε ένα 8-0 σερί από τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 22-14 στο 15’, με δίποντο του Αποσκίτη, ενώ έφτασαν και στο +9, με 25-16 στο 18’, με μία εύστοχη βολή από τον Παπανικολάου. Τελικά, οι Fatherland Havaliers τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με +3, με σκορ 25-22, αφού οι Athens Bulls μείωσαν με 6-0 σερί.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους «ταύρους» να ισοφαρίζουν σε 25-25 στο 21’, με τρίποντο του Ορφανουδάκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι, με σκορ 31-26 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο του Αρτέμη Ζαφειρόπουλου. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 41-39 υπέρ των Fatherland Havaliers.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τους Athens Bulls να περνάνε μπροστά με 42-41 στο 31’, με 2/2 βολές από τον Γιάννη Χρυσοσπάθη. Εκεί, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί και προηγήθηκαν με 48-42 στο 33’, με δίποντο του Αποσκίτη. Οι «ταύροι» μείωσαν σε 51-49 στο 35’, με δίποντο από τον Γιώργο Χρυσοσπάθη, αλλά με δύο τρίποντα του Αποσκίτη και ένα δίποντο του Παπανικολάου, οι Fatherland Havaliers προηγήθηκαν με 59-52 στο 38’ και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 61-57.

MVP: Πρώτος σκόρερ και πρώτος ριμπάουντερ της ομάδας του, αναδείχθηκε ο Αποσκίτης, που πέτυχε πολλά μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο και συνολικά είχε 26 πόντους (4/6β., 5/7δ., 4/13τρ.), 16 ριμπάουντ (14αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, με 31 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Αρτέμης Ζαφειρόπουλος προσέφερε 16 πόντους (3/4β., 5/12δ., 1/4τρ.), 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.), 2 κλεψίματα και 16 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα ματς που ήταν κλειστό μέχρι τέλους, είναι σαφές ότι καταλυτικό ρόλο έπαιξαν οι ασίστ, όπου οι νικητές έδωσαν 16, με τους ηττημένους να έχουν μόλις 4.

Για τους Fatherland Havaliers, νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Παπανικολάου (10π., 10ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.), ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο Νίκος Ζαφειρόπουλος (9π., 8ρ., 3ασ.).

Όσον αφορά στους Athens Bulls, ο Σχοινάς ήταν εκπληκτικός με 29 πόντους (3/6β., 7/12δ., 4/14τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 22 Efficiency. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Καλφόπουλος (10π., 4ρ., 1κλ.), ενώ βοήθησε και ο Γιώργος Χρυσοσπάθης (6π., 12ρ., 2κλ., 1τάπ.).