Για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου του δεύτερου γκρουπ της North Atlasleague 2 οι Fatherland Havaliers  (7-4) φιλοξένησαν τους Blue Sharks Neurolife (5-6) και αποκτώντας διαφορά μετά τα πρώτα 13 λεπτά έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Οι ομάδες συμβάδισαν μετά τα πρώτα λεπτά. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Βασιλάκος (8) και Ζαφειρόπουλος (5) ενώ οι αντίπαλοι τους αφού ξεπέρασαν το αρχικό 8-2, ισοφάρισαν και προσπέρασαν χάρη στους Μπίσκο (8) και Μούσουρα (5) για το 17-19 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 11-0, με το κουαρτέτο Βασιλάκου (9), Παπανικολάου (7π), Κάββουρα (6) & Ζαφειρόπουλου (4) έφτασαν σε διψήφια διαφορά παρά την προσπάθεια των Τομαρά (6) και Μούσουρα (4), προηγούμενοι με 43-30 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα οι Havs με τον Βασιλάκο να είναι διαρκής απειλή (9 ακόμα πόντοι) συντήρησαν και αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε από τους "Καρχαρίες" (Μπίσκος 6, Μούσουρας 5). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 59-43.

Στην τελική ευθεία οι Fatherland έλεγξαν το ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις από τους Βασιλάκο (9) και Παπανικολάου (3) διατήρησαν διψήφιες διαφορές, παρά την απόδοση στην αντίπερα όχθη των Τομαρά (6), Μούσουρα και Πέππα (από 4), με την κόρνα της λήξης να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου με το απόλυτα δίκαιο 73-61.

Στα στατιστικά της αναμέτρησης οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 61-36%, τρίποντα 23-20%, βολές 40-35%). Υστέρησαν στα ριμπάουντ (36-50), έδωσαν πιο πολλές ασιστ (13-12), είχαν ένα παραπάνω κλέψιμο (5-4) και μπλοκ (3-2) και ένα λιγότερο λάθος (7-8).

Mvp του αγώνα, ποιός άλλος από τον Δημήτρη Βασιλάκο που σημείωσε 35 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα & 1 λάθος. Για τους ηττημένους πιο αποδοτικός ήταν με double double ο Γιάννης Μούσουρας με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος.

Παίκτης κλειδί: Ο Αρτέμης Ζαφειρόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι :  Στην εκπληκτική απόδοση του Βασιλάκου !