Την επιστροφή στις νίκες κατάφεραν να πραγματοποιήσουν οι ΦΑΔΕΡΣ που ξεπέρασαν το βράδυ της Πέμπτης το εμπόδιο των Bucadors. 42-32 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα της Α3 κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα στο τέλος της αναμέτρησης!

Ισορροπημένο και κακό επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα με το επιμέρους σκορ να είναι 8-6. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν «κρύες» και αυτό φάνηκε από τα λάθη και τα άστοχα σουτ. 4 πόντους είχε ο Διονυσιώτης και 3 ο Κωνσταντάτος για τους του γηπεδούχους. 2 καλάθια είχε ο Κρουστάλης για τους Bucadors.

Στο ίδιο αργό τέμπο συνεχίστηκε και το 2ο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να είναι κακές στο επιθετικό, αλλά καλές στο αμυντικό κομμάτι. Από 1 καλάθι είχαν Τισσίζης και Μπιρμπιλόπουλος για τους προπορευόμενους (+3), ενώ 3 πέτυχε ο Κρουστάλης για τους φιλοξενούμενους. 14-11 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός ανέβηκε στην 3η περίοδο με τους Bucadors να εκμηδενίζουν την μικρή διαφορά των 3 πόντων (10-14 σκορ δεκαλέπτου) και να περνάνε και με 1 πόντο μπροστά! 6 πόντους πέτυχε ο πολύ θετικός Ησαΐας και 4 ο Δημολιάνης. Για τους ΦΑΔΕΡΣ 5 είχε ο Τσιλίκης.

Όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, αφού το σκορ ήταν οριακά ισόπαλο (24-25). Οι 2 ομάδες ήταν neck to neck για σχεδόν όλο το δεκάλεπτο, ώσπου το δίδυμο Τσιλίκης-Κώτσου με 6 γρήγορους πόντους έδωσε αέρα 10 πόντων στους ΦΑΔΕΡΣ. 42-32 ήταν το τελικό σκορ με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την νίκη. 4 πόντους είχε για τους ηττημένους ο Κομεσσάριος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λ. Τσιλίκης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (8-2), 3 κοψίματα και 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Ι Ησαΐας ξεχώρισε για  τους ηττημένους με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ (5-1), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 19 λεπτά αγώνα.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Δ. Διονυσιώτης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ (11-0), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 37 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, όπου Κώτσου και Τσιλίκης είχαν από 3 πόντους έκαστος!