Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας, οι 2 ομάδες του 2ου group FBC και Blue Sharks Neurolife αναμετρήθηκαν το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι είχε ωραίες φάσεις, τρεξίματα και σκληρές άμυνες. 38-60 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με σχετική άνεση!

Μια διαφορά 10 πόντων δημιούργησαν οι «καρχαρίες» στο 1ο δεκάλεπτο. 6-16 ήταν το επιμέρους σκορ. Μπορεί η FBC να ξεκίνησε κάπως καλύτερα, αλλά στο 1ο μισό της περιόδου οι Sharks βρήκαν ρυθμό και έφτασαν στο +10. 9 πόντους είχε ο Σακελλαρόπουλος και 5 ο Μπίσκος για τους φιλοξενούμενους. Από 2 πόντους είχαν για την FBC Τριαντάφυλλος και Παρτσινέβελος.

Ισορροπημένη ήταν ή 2η περίοδος με το επιμέρους σκορ να είναι 10-10. Οι 2 ομάδες ήταν σε γενικές γραμμές άστοχες, αλλά έτρεξαν πολύ στο ανοιχτό γήπεδο και μετέφεραν ορθά την μπάλα. Σειρά στο σκοράρισμα για την FBC πήρε ο Μπανταβάνης με 8 πόντους. 5 είχε ο Τομαράς για τους φιλοξενούμενους.

Στο +14 έφτασαν οι Blue Sharks Neurolife στο 3ο δεκάλεπτο. Με όπλο την άμυνα και τις γρήγορες αντεπιθέσεις, οι «καρχαρίες» έστειλαν την διαφορά σε ακόμα μεγαλύτερα ύψη. 12-16 ήταν το επιμέρους σκορ. 8 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Παρτσινέβελος που επιθετικά δεν είχε βοήθεια, ενώ 7 είχε ο Σκιαδόπουλος για τους προπορευόμενους.

Με την απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στους 14 πόντους, οι Sharks είχαν το αβαντάζ και τον 1ο λόγο στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί η FBC να προσπάθησε και να έφτασε μέχρι το -10, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει και να απειλήσει ουσιαστικά τους Blue Sharks. 38-60 ήταν το τελικό σκορ, ενώ 10-18 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου. Για τους νικητές, 6 πόντους είχε ο Τομαράς, ενώ για την FBC από 3 είχαν Τριαντάφυλλος και Χατζηκαλυμνιός.

Mvp του αγώνα ήταν ο Η. Σκιαδόπουλος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ (9-2), 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 34 λεπτά. Ο Α. Παρτσινέβελος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ (10-6), 2 ασίστ, 3 μπλοκ και 2 λάθη σε 32 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παράγοντας Χ του αγώνα ήταν ο Γ. Σακελλαρόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ (6-0), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.