Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας η FBC αντιμετώπισε τους Kleious Warriors το απόγευμα της Κυριακής. Οι 2 ομάδες του 2ου group έπαιξαν όμορφο μπάσκετ σε σχετικά υψηλό τέμπο. 59-85 ήταν το τελικό σκορ που χάρισε την νίκη στους ακόμα αήττητους Warriors!

Μια διαφορά 8 πόντων δημιούργησα οι Kleious Warriors στο 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Κυράτση που είχε 11, οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα. 8 είχε ο Μπανταβάνης και 6 ο Παρτσινέβελος για την FBC. 14-22 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η 2η περίοδος με την διαφορά να φτάνει τους 15 πόντους. 15-22 ήταν το επιμέρους σκορ. 5 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Παρτσινέβελος, ενώ από 4 είχαν Μπανταβάνης και Τριαντάφυλλος. 7 είχε ο Αγγελόπουλος και 6 ο Αρχοντάκης για τους Warriors.

Στην αντεπίθεση πέρασε η FBC στο 3ο δεκάλεπτο. Με οδηγό την άμυνα και τις set επιθέσεις οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 9 πόντους (22-16 σκορ περιόδου). 5 πόντους είχε ο Αλεξιάδης και από 4 Καγκλής, Παρτσινέβελος και Τριαντάφυλλος. Από 3 καλάθια έκαστος είχαν Κυράτσης και Βράτιμος για τους φιλοξενούμενους.

Με την διαφορά στους 9 πόντους οι Warriors είχαν τον 1ο λόγο στην 4η και τελευταία περίοδο. Η FBC μπορεί να το πάλεψε, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε, ξέμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την ήττα με σκορ 59-85. 8-25 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου. Για τους νικητές 8 είχε ο Κυράτσης και 7 ο Αγγελόπουλος. 4 είχε ο Καγκλής για την FBC!

Mvp του αγώνα ήταν ο Α. Βράτιμος με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (5-5), 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής. Ο Α. Παρτσινέβελος ξεχώρισε από την Flair BC με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ (6-7), 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 28 λεπτά!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Γ. Κυράτσης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ (3-3), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 27 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την ταχύτητα και τις αντοχές των Warriors!