Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας η FBC αναμετρήθηκε με τον Μορφέα. Οι 2 ομάδες του 2ου group έπαιξαν καλό μπάσκετ και είδαμε ωραίες φάσεις. 57-50 ήταν το τελικό σκορ που χάρισε την νίκη στην πληγωμένη από απουσίες Flair BC!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ. 12-11 ήταν το επιμέρους σκορ. 3 καλάθια είχα για τους γηπεδούχους ο Σταύρου, ενώ με 4 πόντους ακολούθησε ο Παρτσινέβελος. Κουπί για τους φιλοξενούμενους τράβηξε ο Λιουδάκη έχοντας 9 πόντους.

Το πόδι στο γκάζι πάτησε η FBC στην 2η περίοδο. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους και οι γηπεδούχοι έγιναν ηνίοχοι του αγώνα. 18-7 ήταν το επιμέρους σκορ. Από 2 καλάθια έβαλαν Σταύρου και Αβραμίδης, ενώ σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Δημητράκης. 4 είχε ο Λιουδάκης και 3 ο Κρεούζης για τον Μορφέα.

Πιο πολύ το 1ο θύμισε το 3ο δεκάλεπτο. Το επιμέρους σκορ ήταν 17-19 και η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους. Σειρά στο σκοράρισμα για την FBC πήρε ο Φιλιππής με 8 πόντους, ενώ με 5 ακολούθησε ο Παρτσινέβελος. 7 είχε ο Λιουδάκης και 6 ο Κρεούζης για τους μόλις 5 παίχτες του Μορφέα.

Στην αντεπίθεση πέρασε ο Μορφέας στην 4η περίοδο. Με την διαφορά στους 10 πόντους, οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να κάνουν την τελική τους προσπάθεια. Ο Μορφέας προσπάθησε, έβαλε 13 πόντους, αλλά δέχθηκε 10 και εν τέλει έχασε με σκορ 57-50. 13-10 ήταν το επιμέρους σκορ. 4 πόντους έβαλε για τους νικητές ο Μπανταβάνης και 9 είχε ο Λιουδάκης για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Α. Παρτσινέβελος με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ (8-7), 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 21 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γ. Λιουδάκης με 30 πόντους, 1 ριμπάουντ (1-0), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 40 λεπτά!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Κ. Σταύρου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ (4-1), 2 ασίστ και 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι κρίθηκε εν τέλει από την 2η περίοδο όπου η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους υπέρ της FBC!