Στις αναμετρήσεις των συγκεκριμένων ομάδων, παραδοσιακά γίνονται άκρως ανταγωνιστικά ματς, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν συνέβη αυτό, με τον Οιωνό Celtics να παίρνει πολύ εύκολη νίκη επί του Φωκιανού με 104-73 για την 7η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East της Καισαριανής. Έτσι, οι «Κέλτες» παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι, έχοντας ρεκόρ 7-0, με τους γηπεδούχους να υποχωρούν στο 3-3.

Ο Φωκιανός παρατάχθηκε στο ματς αυτό, δίχως τον κορυφαίο σκόρερ του, δηλαδή τον Κράμερ και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από τη μεριά τους, πολύ δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Για αυτό και προηγήθηκαν με 12-6 στο 4’ και με 22-14 στο 8’, έπειτα από δίποντο του Χατζημωράκη, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, με σκορ 27-20. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν ήδη πετύχει από 6 τρίποντα!

Στη 2η περίοδο, ο Οιωνός πήρε το πρώτο διψήφιο προβάδισμά του, με σκορ 35-23 στο 13’ μετά από ένα δίποντο του Ζαφειρόπουλου, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +13 στο 15’, με 37-24, με 2/2 βολές από τον Καρνέση. Υπήρχε επιθετική πολυφωνία για τους φιλοξενούμενους, που συνεχώς αύξαναν το προβάδισμά τους και έφτασαν να προηγούνται και με 49-32 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πράγματα ξεκαθάρισαν πλήρως στο δεύτερο μέρος, από νωρίς. Οι παίκτες του Οιωνού μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο παρκέ μετά από την ανάπαυλα και προηγήθηκαν με 55-34 στο 22’ με δίποντο από τον Ζαφειρόπουλος, αλλά και με 70-46 στο 25’, μετά από τρίποντο του Κουναλάκη. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +28, με σκορ 79-51 στο 29’, με 3/3 βολές από τον Κουναλάκη, ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 79-53, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν πλήρως.

Από τη στιγμή που τα πάντα είχαν τελειώσει, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και παίχτηκε πιο ελεύθερο μπάσκετ. Η διαφορά πήγε και στους 30 πόντους, με 83-53 στο 31’, με δίποντο του Καρνέση, αλλά και στους 33, που ήταν και η μέγιστη τιμή της, με 85-52 στο 35’, με δίποντο από τον Ζαφειρόπουλο. Τελικά, ο Οιωνός έκλεισε με «κατοστάρα», κερδίζοντας με 104-73.

MVP: Τα έκανε όλα ο Καρνέσης (τι πιο… σύνηθες;), έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 30 πόντους (5/6β., 2/2δ., 7/16τρ.) και 12 ασίστ, ενώ είχε ακόμα 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 31 Efficiency. Προφανώς και ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Παίκτης-Κλειδί: Πολύ αποτελεσματικός ήταν ο Ζαφειρόπουλος, με 17 πόντους (7/9δ., 1/3τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 24 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Στις περισσότερες λύσεις που είχαν οι νικητές στην επίθεσή τους, με πέντε παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από την άλλη μεριά, απουσίαζε ο Κράμερ.

Για τον Οιωνό, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Κουναλάκης (21π., 4ρ., 1ασ., 1κλ.), Χατζημωράκης (15π., 6ασ., 4ρ., 2κλ.) και Χριστόπουλος (13π., 4ρ., 2κλ., 1ασ.). Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός ότι ο Σπύρου δεν σκόραρε, αλλά ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ των νικητών, με 12 συνολικά (8αμ.-4επ.).

Από την πλευρά του Φωκιανού, κορυφαίος ήταν ο Παλαιοξάρης, με 23 πόντους (3/6β., 1/4δ., 6/10τρ.), 5 ασίστ, 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 21 Efficiency. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Δαμανάκης (15π., 5ρ.), Μυλιόρδος (10π., 5ασ., 3ρ.) και Ορφανίδης (10π., 3ρ., 1ασ., 1κλ.).

Στα ομαδικά στατιστικά, ξεχωρίζει το γεγονός ότι και δύο ομάδες πέτυχαν μαζί… 28 τρίποντα! Ο Οιωνός είχε 15/34 (44,1%) και ο Φωκιανός είχε 13/23 (56,5%).