Για την πρώτη φάση του AtlasCup, οι Galatsi Pistons υποδέχθηκαν τους VIP σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε στο τέλος σε ντέρμπι. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Οι VIP παρατάχθηκαν με μόλις 5 παίχτες, για 40 λεπτά έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3, στο 22ο λεπτό έχαναν με 13 πόντους (31-18 & 33-20), βρίσκονταν μονίμως πίσω στο σκορ για 39 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα και κατόρθωσαν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη με 44-46.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι Galatsi Pistons πήραν το προβάδισμα, έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 12-6 και το ημίχρονο με 27-18.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τους Galatsi Pistons να φτάνουν στο +13 στο 22' (31-18 & 33-20), όμως κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των VIP. Πρώτα βελτίωσαν την άμυνά τους και εν συνεχεία στην επίθεση βρήκαν δύο σερί τρίποντα από τον Παπαδόπουλο και το 35-24 έγινε 35-30 στο 28ο λεπτό. Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Galatsi Pistons στο +8 (38-30).

Στο 4ο δεκάλεπτο οι VIP συνέχισαν την καλή τους άμυνα και βρήκαν δύο μεγάλα σουτ 3 πόντων από τον άστοχο έως εκείνη την στιγμή Γερασιμίδη. Αρχικά στο 36' μείωσε σε 40-37 και εν συνεχεία 1.20' πριν την λήξη μείωσε στον έναν (43-42). Οι Galatsi Pistons αστόχησαν στην επίθεσή τους και ο Παπαδόπουλος με τρίποντο 33" πριν την εκπνοή, έφερε τους VIP μπροστά στο σκορ (για πρώτη φορά) με 43-45. Ακολούθησαν από μία εύστοχη βολή για κάθε ομάδα, με το παιχνίδι να λήγει με τελικό σκορ 44-46 και τους VIP να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με ανατροπή.

Για τους νικητές, ο Λεμπέσης έκανε double-double (11π - 16ρ), ο Παπαδάκης είχε 12 πόντους & 9 ριμπάουντ και ο Λεωτσάκος 7 πόντους με 14 ριμπάουντ.

Οι Galatsi Pistons είχαν πρώτο σκόρερ τον Σταθακόπουλο με 16 πόντους, διψήφιος ήταν και ο Διακάτος με 11 πόντους, ενώ ο Μαντζάκος ήταν άποντος αλλά μάζεψε 14 ριμπάουντ.
* Στο 3ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Καλύβας για τους Galatsi Pistons.

Στα συνολικά στατιστικά, οι νικητές είχαν 50% στις βολές, 40% στα δίποντα, 18,2% στα τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ (37 επ. - 8 αμ.), ενώ επίσης είχαν 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 12 λάθη.

Οι ηττημένοι είχαν 60% στις βολές, 19,2% στα δίποντα, 25% στα τρίποντα, μάζεψαν 56 ριμπάουντ (38 επ. - 18 αμ.), ενώ επίσης είχαν 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 8 λάθη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στα 3 εύστοχα τρίποντα των VIP στα τελευταία 4 λεπτά.