Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α3 κατηγορίας, η Havalencia αναμετρήθηκε με τους Basket Walkers. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το σκορ και τον προπορευόμενο να αλλάζουν συνεχώς. 64-53 ήταν το τελικό σκορ με την Havalencia να παίρνει την νίκη!

Μια διαφορά 2 πόντων δημιούργησαν οι Walkers που προηγήθηκαν μέχρι και με (6-12). 10-12 ήταν το επιμέρους σκορ στο μέτριο επιθετικά 1ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να μαζεύουν την διαφορά! 2 καλάθια πέτυχε ο Κατσαρός και 1 τρίποντο ο Κανελλόπουλος. Για τους Walkers 4 πόντους έβαλε ο Φαφούτης.

Το πόδι στο γκάζι πάτησε η Havalencia στην 2η περίοδο. Με οδηγό τις γρήγορες επιθέσεις, τους αιφνιδιασμούς και την σκληρή άμυνα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και βρέθηκαν στο +9. 22-11 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Basket Walkers να χάνουν τον ρυθμό τους. 11 πόντους είχε ο Βιγιγικάκης για την Havalencia με τον Αβράμπο να ακολουθεί με 5. 4 σερί πόντους έβαλε ο Παπαδόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά να αυξάνεται κατά μισό καλάθι. Έτσι η Havalencia έφτασε στο +10 και έθεσε γερές βάσεις για την νίκη! 19-18 ήταν το επιμέρους σκορ με τους φιλοξενούμενους να πληρώνουν τα λάθη του 2ου δεκαλέπτου! Άλλους 13 πόντους έβαλε στην περίοδο αυτή ο Βιγικάκης. 6 πόντους έβαλε και ο Αβράμπος. 9 είχε για τους BW ο Φαφούτης.

Το παιχνίδι «τελείωσαν» οι γηπεδούχοι στην 4η περίοδο. Έφτασαν την διαφορά στους 11 πόντους, συντήρησαν την απόσταση τους από του Walkers και πήραν την νίκη με σκορ 64-53. 13-12 ήταν το σκορ της περιόδου! Για τους νικητές 6 πόντους έβαλε ο Βιγικάκης. 4 είχε για τους ηττημένους ο Φαφούτης!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ν. Βιγικάκης με 31 πόντους, 17 ριμπάουντ (14-3), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 38 λεπτά! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δ. Φαφούτης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ (4-10), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 4 λάθη σε 26 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Ε. Μπιζάς με 1 πόντο, 12 ριμπάουντ (10-2), 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την επιθετική μανία της Havalencia στο 2ο δεκάλεπτο!